دسته‌بندی نشده

مدل سازیBIM

فاکتور های زمان و هزینه پادیرمانا bim

مدل سازیBIM یا بیم یکی از تکنولوژی های به روز و جدیدی است که امروزه در سطح دنیا کاربرد بی نهایت زیادی دارد. در این مطلب به صورت مفصل به مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM و کاربردهای آن می پردازیم. بیم یکی از متودهای روز دنیا می باشد که قدمت چندان زیادی ندارد تلفظ صحیح و درست BIM عبارت بیم می باشد و تلفظ بی آی ام آن صحیح نیست. متاسفانه به علت عدم ناآگاهی عده زیادی از افراد و حتی اساتید این حوزه این عبارت به اشتباه جا افتاده است. نکته دیگری که باید بدانید که در ویدیو بالا هم گفته شد BIM مخفف Building information Model به معنای مد اطلاعات ساختمان است. معنی دیگری که مراجع برای آن در نظر گرفتته اند Building information Modeling یا مدلسازی اطلاعات ساختمان می باشد. البته در مراجع رسمی معنای اول آن مرسوم تر و متداول تر می باشد.

مدل سازیBIM

 

 

 

چرخه BIM

در این قسمت به طور مفصل به چرخه BIM و مدل سازی اطلاعات ساختمان bim خواهیم پرداخت تا شما نیز بتوانید به طور کامل تری با آن آشنا شوید. فرآیند BIM مبتنی بر سیستم لایه ای (از لایه 0- لایه 3) تا ارائه اطلاعات در مورد پروژه است. سطح 1 و سطح 2 از تقریباً 90٪ داده تشکیل شده است و اینها دسته بندیهای دیگری در ابعاد (7D, 6D, 5D, 4D, 3D) هستند. این ابعاد بیم اطلاعات مربوط به پروژه را در مرحله های مختلف و دسته بندی های مختلف برای اجرای پروژه ارائه می دهد ، این فرایند اجرا را چرخه زندگی می نامند. چرخه عمر BIMشامل فرآیند‌های زیر می‌باشد:

  1. پلان
مشاهده بیشتر...
هزینه اخذ پروانه ساختمان

بررسی اجمالی با برخی تقریباً (بررسی اولیه) و تجسم اطلاعات برنامه ریزی توسط همبستگی داده های واقعیت و دنیای واقعی برای تولید مدل هایی از محیط ساخته شده و طبیعی موجود.

  1. طرح

مدل BIM می تواند به عنوان یک ابزار طراحی مرکزی و با استفاده از قابلیت های تحلیلی در رشته های مختلف مهندسی به عنوان یکپارچه ساز عمل کند.

  1. ساختن

در طی این مرحله ، ساخت با استفاده از مشخصات بیم آغاز می شود. سازنده پروژه و دیگر اعضای تیم می توانند کنترل بیشتری بر کار داشته باشند ، خطرات را به حداقل برسانند و وظایف برنامه نویسی ، برنامه ریزی و نظارت بر زمان اجرا را تسهیل کنند.

  1. عمل

داده های BIM اطلاعات مربوط به داده ها را که به عملیات و نگهداری کمک می کنند ، حمل می کند. بیم تمام اطلاعات مربوط به بهره برداری از زیرساخت ها ، مانند اقدامات در دریچه ها و دروازه ها ، جریان های تخلیه شده توسط سرریزها یا عناصر خروجی ، آستانه های تعیین شده در قوانین بهره برداری و برنامه های اقدام اضطراری و غیره را در اختیار دارد.

  1. حفظ

مدل سازیBIM برنامه نویسی فعالیت ها را تسهیل می کند و منابع و وسایل لازم و مراحل یا دستورالعمل ها را برای هر کار تعیین می کند.

 

 

ساختمان بیم

 

 

فاکتور‌های زمان و هزینه در مدیریت پروژه مدل سازیBIM

در این قسمت به فاکتو‌ر‌هایی همچون زمان و هزینه در مدل سازی اطلاعات ساختمان bim خواهیم پرداخت.

بعد چهارم زمانی در بیم

یکی از ویژگی های مهم بیم در نظر گرفتن زمان و ترکیب آن با بخش های مختلف ساختمان می باشد که به عنوان یک بعد چهارم به پروژه اضافه می شود. در این بخش با استفاده از تکنولوژی بیم بعد زمانی به پروژه ها اضافه شده و کارها را طبق زمان بندی معین شده بر اساس میزان حجم کار می توان مشخص کرد تا در زمان مشخصی هر بخشی تکمیل شود.

مشاهده بیشتر...
روش های نوین مقاوم سازی ساختمان

بعد پنجم هزینه در بیم

وقتی صحبت از BIM به میان می آید یکی دیگر از مواردی که ما انتظار داریم در BIM دیده شود اضافه کردن بعد پنجم یعنی هزینه ها می باشد وقتی بحث هزینه ها به میان می آید هر کارفرمایی دوست دارید هزینه ها را به حداقل برساند و دید دقیقی از کل کار داشته باشد و یک برآورد اولیه و یک برآورد کامل از کلیه بخش های کار داشته باشد که امروزه به لطف بخش متره کردن در نرم افزارهای بیم به راحتی این بخش ممکن می شود.

 

مدیریت زمان و هزینه در پروژه

 

 

سند چشم انداز مدل سازیBIM در رویت چیست؟

هرچند بیشتر شرکت‌ها برای استفاده از تکنولوژی مدل سازیBIM سرعت خوبی نداشته‌اند کاملا مشخص است که این تکنولوژی نقش مهمی را در آینده برعهده خواهد گرفت. حکومت ها و شرکت ها این روزها به طور مدام در حال جستجوی راه هایی برای کاهش هزینه و قواعد و قوانین زیست محیطی هستند. به نظر می رسد که مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM راه حل مناسبی برای این چالش ها باشد. البته بسیاری از حکومت ها و دولت ها استفاده از تکنولوژی BIM را بسیار مناسب و منطقی می دانند چرا که باعث می شود اشتباهات اجرایی و طراحی تقریباً به صفر برسد. برای مثال دولت انگلستان استفاده از تکنولوژی BIM را در تمام پروژه هایی که توسط دولت اجرا می شود ضروری کرده است.

نتیجه مدل سازیbim

تولید محتوی و سئو توسط کانون تبلیغاتی فرمو

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “مدل سازیBIM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *