دسته‌بندی نشده

مطالعات امکان سنجی چیست ؟

مطالعات امکان سنجی به مجموعه ای از ارزیابی، تحقیق و تحلیل یک پروژه و یا یک محصول گفته می شود. به عبارتی می توان گفت که بررسی عملی بودن یک سیستم و پروژه را انجام می دهد. این مطالعه اهداف منطقی و عینی پروژه، نقطعه ضعف های آن و نقاط قوت آن را بررسی می کند این تنها بخشی از کار است چرا که امکان سنجی به بررسی تهدید های موجود و منابع مورد نیاز و همچنین چشم انداز  نهایی می پردازد.طرح امکان سنجی بهترین گزینه برای تعیین میزان هزینه لازم و البته موفقیت نهایی پروژه شما است. در یک امکان سنجی دقیق و درست تاریخ شروع پروژه، توضیحات لازم در زمینه معرفی کسب و کار و محصول و یا پروژه، میزان مالیات ها، قوانین، جزئیات حسابداری،عملیات مدیریتی و … وجود دارد و همه چیز به صورت هدفمند انجام می یابد.

مطالعات امکان سنجی

 انواع روش های امکان سنجی

امکان سنجی دارای انواع مختلفی است و هر کدام از انها با وجود مفهومی تقریبا مشخص اما در زمینه های مختلفی صورت می گیرند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد:

امکان سنجی زمان بندی و یا امکان سنجی برنامه زمان بندی: در زمان اغاز پروژه یک بازه زمانی مشخصی برای آن تعریف می شود اما همیشه همانطور که باید کارها پیش نمی رود و این عامل سبب می شود تا علاوه بر گذاشتن هزینه های زیاد بر روی دست کارفرما تحویل پروژه را  نیز به تاخیر بیندازد. امکان سنجی برنامه زمان بندی به صورت منطقی انجام کارهای فنی و … را مورد بررسی قرار می دهد و یک زمان مشخص برای آن تعیین می کند که بر اساس مطالعه های معیاری به دست آمده است.

مشاهده بیشتر...
مهندسی ارزش پروژه های ساختمانی

امکان سنجی فنی: نوع دیگری از امکان سنجی می باشد که تمرکز آن بر روی درک صحیحی از منابع فنی موجود در حال حاضر و کاربرد و قابلیت های آن است. در حقیقت این بررسی بر روی تمامی نرم افزارها و سخت افزار های موجود در پروزه انجام می شود تا میزان سودمندی و اهمیت آن برای پروژه مشخص شود.

امکان سنجی منابع مالی: درک این نوع از امکان سنجی بسیار ساده است و در آن تنها منابع مالی موجود و مورد نیاز برای اتمام پروزه مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد.

امکان سنجی بازار: در این امکان سنجی به بررسی ناحیه جغرافیایی مشخص به منظور گسترش و توسعه محصول پرداخته می شود. از مهم ترین بخش های امکان سنجی است چرا که بازار پسندی از ملاک های مهم در هر پروژه می باشد. در صورتی که در این مرحله نتوانید بازار مناسب و قابل توجهی را پیدا نکنید قطعا پروزه شما توسعه ای نخواهد داشت.

امکان سنجی فرهنگی: اگر بخواهیم ساده تر آن را توضیح دهیم باید بگوییم که در این امکان سنجی تاثیرات محصول بر روی فرهنگ محلی و کلی مورد بررسی قرار می گیرد. در این امکان سنجی تاثیرات آن بر روی محیط زیست نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

امکان سنجی منابع سازمانی: آیان نیروی لازم برای شروع کسب و کار خود و یا محصول را داریم؟ مهارت و شایستگی چطور؟ در چه زمانی قادر به ساخت آن خواهیم بود؟ منابع مالی متمرکز نیاز داریم و یا غیر متمرکز؟ و …. این ها سوالاتی هستند که پاسخ آن ها را در امکان سنجی منابع سازمانی خواهید یافت.

مشاهده بیشتر...
مدل سازیBIM

روش های امکان سنجی

نمونه طرح امکان سنجی

تصور کنید قصد احداث یک شرکت سیمان را دارید که ظرفیتی برابر با 27000  تن خواهد داشت.با توجه به پیشرفت جوامع نیاز به چنین شرکتی و راه اندازی کاملا منطقی و لازم الاجرا است. این شرکت سبب افزایش اشتغال در کشور خواهد شد و می تواند دامنه خود را گسترش دهد و روز به روز پیشرفت کند. سیمان به دلیل قابل استفاده بودن آن در مصارف مختلف بازار بسیار خوبی نیز دارد. برای اینکه با شکست مواجه نشویم و ریسک نکنیم میزان ظرفیت آن را به 15000 الی 20000 اهش دادیم تا در گام اول سربلند باشیم و سپس ظرفیت خود را افزایش دهیم. با توجه به تحقیقات بدست آمده نیز حاصل شده است که سوددهی و اقتصاد این طرح هم کاملا پایدار  است.

نمونه طرح امکان سنجی

نمونه گزارش طرح امکان سنجی

گزارش امکان سنجی به صورت یک فرم با اطلاعات واضح و توضیحات لازم در اختیار کارفرما و یا هر مسئول دیگری قرار داده می شود. این فرم ها ممکن است با توجه به نوع پروزه متفاوت باشند اما در حالت کلی اطلاعات مهم را ارائه می دهند. در ادامه یک نمونه گزارش امکان سنجی خام را می بینیم.

نمونه کزارش امکان سنجی

فواید طرح امکان سنجی

امکان سنجی سبب می شود که شما یک برنامه ریزی درست داشته باشید و با استفاده از این برنامه بر پروزه خود مسلط شوید. از فواید امکان سنجی می توان نشان دهنده هزینه های صرف شده و سود بازگشتی، زمان بندی بهینه، پیش بینی جریان نقد،تحلیل کار و مدیریت کردن زنجیره تامین را نام برد.

مشاهده بیشتر...
خدمات مهندسین مشاور

برنامه ریزی برای پروژه

امکان سنجی پروژه های معماری توسط پادیرمانا

شما می توانید تمامی امکان سنجی های پروژه های معماری خود را با نیروهای متخصص ما در پادیرمانا انجام دهید. مهندسین باتجربه، کادر حرفه ای و تجربه درخشان چندین ساله پادیرمانا به شما وعده یک پروژه معماری موفق را می دهد. با ما کسب و کار و پروژه های خود را به اوج برسانید.

پروژه های معماری

تولید محتوی و سئو توسط کانون تبلیغاتی فرمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *