دسته‌بندی نشده

مهندسی ارزش پروژه های ساختمانی

بگذارید در همین ابتدای کار شما را با تعریفی از  مهندسی ارزش پروژه های ساختمانی آشنا کنم. مهندسی ارزش پروزه های ساختمانی در حقیقت یک راهکار کارکرد گرا و البته ساختارمند می باشد که از آن برای کنترل هزینه های اضافه و صرفه جویی استفاده می شود. با استفاده از این مهندسی ارزش محصول که همان کار یا پروژه ساختمانی است بدون فدا کردن کیفیت، کارکرد خود را افزایش می دهد و در عین بهبود فواید آن هزینه ها به حداقل می رسد. در این علم با استفاده از روش ها و تکنیک هایی بسیار خلاق امکان طراحی و بهبود آن فراهم می شود و هزینه های دوره عمر پروژه ساختمانی من جمله هزینه ساخت و بهره برداری و … کاهش می یابد. تحلیل کارکرد عامل موفقیت مهندسی ارزش پروژه است چرا که نحوه برخورد با مسائل سبب می شود تا با سایر روش های مدیریتی تمایز پیدا کند. این مهندسی نفش بسیار حساس و سودمندی را در پروژه دارد و به دنبال آن متغییر ها و هزینه آن ها با یکدیگر هماهنگ می شود و می توان به سوددهی پایداری دست یافت.

مهندسی ارزش

  کاربرد مهندسی ارزش پروژه های معماری

قطعا هرچه کیفیت طراحی پروزه عمرانی بالاتر باشد ارزش ساختمان نیز افزایش پیدا می کند. شما برای دست یابی به این هدف دو انتخاب پیش روی خود دارید. اول اینکه از مشاوره های ساختمانی استفاده نمایید و دومین انتخاب شما هم استفاده از مهندسی ارزش پروژه های معماری است. پادیرمانا هر دو این خدمات را  در اختیار کارفرمایان قرار می دهد. در بین این دو روش، روش دوم نتیجه بخش تر خواهد بود چرا که در آن طراحی های متعددی انجام می شود و در عین رعایت استاندارد و اصول و کیفیت هزینه ها کاهش می یابد و ارزش کار نیز بیشتر می شود. بخش طراحی پروژه مناسب ترین مکان جهت اعمال فرآیند های مهندسی ارزش می باشد. شما می توانید از مهندسی ارزش پروژه های معماری در تمامی کارهای عمرانی بهره ببرید.

مشاهده بیشتر...
خدمات مهندسین مشاور

نمودار مهندسی

نمونه پروژه مهندسی ارزش

مهندسی ارزش در هر کار عمرانی قابل استفاده است. فرقی نمی کند پروژه احداث پل باشد و یا ساخت یک تالار و حتی منزل مسکونی و … .  این روش معمولا بعد از طراحی وارد عمل می شود هرچند که استفاده درست ان قبل از طراحی می باشد. انجام پروژه استاندارد ارزش از 6 مرحله تشکیل می شود که عبارتند از:

  1. جمع آوری اطلاعات که سبب می شود تا از اهداف اولیه به درک ناچیزی دست یافت.
  2. تحلیل کردن عملکرد که به موجب آن وظایف پروژه و اسم و … شناسایی می گردد.
  3. خلاقیت که سبب می شود تا راه حل های جدیدی برای توابع خود جایگزین کنید.
  4. ارزیابی و بررسی کردن ایده های موجود و انتخاب مناسب ترین آن.
  5. توسعه و گسترش ایجاد جایگزینی دیگری برای برنامه های عملی می باشد.
  6. ارائه در آخرین مرحله نتایج را در اختیار کارفرما و دیگ متخصصین پروژه قرار می دهد.

 

گام اصلی در مهندسی

به عنوان نمونه: چند سال پیش یک پل در شهر طراحی شد و جلسه مهندسی ارزش ان بعد از طراحی اجرا گردید. این پل که به صورت مستقیم بود و فضایی برای عبور وسایل حمل و نقل عمومی نداشت. بعد از  بررسی توسط مهندس ارزش پروژه و گفت و گویی که با تیم اورژانس آن منطقه صورت گرفت به این نتیجه رسیدند که نیازی به وجود قسمتی برای وسایل نقلیه اضطراری وجود ندارد. اما بعد از مشورت با ساکنین آن منطقه این نتیجه حاصل شد که وجود فضای سبز در کنار پل و وجود پلی زیبا جلوه بهتری خواهد داشت. این تغییرات بسیار قابل توجه بود و با این تغییر میزان مالیات بسیار کم تر شد.

مشاهده بیشتر...
روش های نوین مقاوم سازی ساختمان

کتاب مهندسی ارزش

معرفی کتاب در مورد مهندسی ارزش پروژه های ساختمانی

مهندسی ارزش پروژه های ساختمانی نیاز به دانش در این زمینه و مهارت و خلاقیت دارد. اما اگر شما هم علاقه مند به یادگیری آن هستید و یا می خواهید با آن بیشتر اشنا شوید می توانید کتاب هایی را در این زمینه مطالعه نمایید. از بهترین کتاب های تالیف شده در این زمینه می توان به کتاب آشنایی با مهندسی ارزش اشاره کرد که توسط دکتر داوود رضا عرب تالیف شده است.در 124 صفحه به صورت جامع و مختصر اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد.

اشنایی با مهندسی ارزشی

جایگاه مهندسی ارزش در پروژه های عمرانی

امروزه با توجه به حجم بالای ساخت و ساز ها و پروژه های عمرانی در کشورمان مهندسی ارزش در پروژه ها بسیار حائز اهمیت شده اند. با در نظر گرفتن این نکته که همه پروژه ها همیشه طبق برنامه ریزی از پیش تعیین شده پیش نمی روند.گاهی زمان آن ها بسیار بیشتر از آنچه که انتظار می رود می شود و به تبع آن هزینه های زیادی نیز در بر خواهد داشت که دور از انتظار است. مهندسی ارزش می تواند این هزینه ها را کاهش دهد و زمان را نیز تسریع بخشد. البته با توجه به سبک و نوع مختلف پروژه ها، جایگاه مهندسی ارزش در پروژه های عمرانی بسیار شناخته شده و در اولویت قرار دارد.  پادیرمانا آماده ارائه خدمات در این زمینه به کارفرمایان عزیز می باشد.

کار تیمی

تولید محتوی و سئو توسط کانون تبلیغاتی فرمو

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *