طراحی و نظارت, طراحی و نظارت تاسیسات مکانیکی

تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی

یکی از مهم ترین بخش های ساختمانی ، تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی می باشد .تاسیات یک ساختمان اجزا گوناگونی را شامل می شود که به اختصار به هریک از آنها دراین مقاله از پادیرمانا خواهیم پرداخت .

منظور از تأسیسات ساختمانی دیاگرام های مهندسی شده ای هستند که برای  تعمیرات ساختمانی ونقشه آن را مورد بررسی قرارمی دهند. از جمله مهم ترین مزایا که از نصب انواع تأسیسات برنامه ریزی می شود وب اجرا در می آید می توان کمک به ارتقای سطح کیفیت واحد های هرساختمان برحسب طبقه ومکان مختلف است.

به طورکلی مهندسین تاسیسات ساختمانی بدین منضور هستند که ما زندگی آسوده وراحتی داشته باشیم که شامل تاسیسات گرمایشی سرمایشی برقی لوله کشی مهندسی ورودی و خروجی آب ، سیستم مجهز به تهویه هوا،سیم کشی کابل های برقی(تلفن،پریز) وبخش هالی متفاوت آن را طراحی می کنند.

وقتی در دفترکار خود ویاخانه هستید واین مقاله را می خو انید محیط پیرامون خود رامی بینید که پرازانواع واقسام تجهیزات مکانیکی ،برقی وسایر انرژی ها را مشاهده می کنید که هریک چقدر در  زندگی روزمره ما نقش مهمی ایفا می کنند .

واین  امرکه درصنعت ساختمان سازی بابهترین کیفیت وباحداق رساندن هزینه ها ازانواع گوناگون انرژی ازاستاندادرهای این صنعت که نقش مهمی در تاسیسات ترند بازار وسطح ایمنی وامنیت این نوع تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی موثر می باشند .

اولین چیزی که در تاسیسات برقی ساختمان درذهن ما می آید وجود لامپ و روشنایی اتاق وراهروها یادما می افتد ک البته این سازه ها درمراکز ساختمانی ویا صنعتی تفاوت های بسیاری دارند .

برای مثال سازه های تاسیسات مکانیکی که در مراکزآموزشی (آموزشگاه ها ومدارس) ،یامجتمع های اداری ،کارخانه جات ساختمان های تجاری ، فرهنگی ، درمانی ، عمومی هستند تاسیسات الکتریکی ومکانیکی مجزا ازهم که مخصوص اون موسسه می باشد متفاوت خواهد بود .

تاسیسات مکانیکی در ساختمان مسکونی ،موجب بهبود سطح زندگی در جامعه نقش موثری دارد پله های برقی ،وجوآسانسور درساختمان ها ،همه ی این ها تماس مستقیمی با تاسیسات مکانیکی وتاسیسات الکتریکی که ارتباط دوسویه باهم دارند مهندسین ارزیابی میکنند تابهترین کارآمدی را در فضای مناسب به خود را رغم بزنند .

همان طور که گفتیم، وظیفه طراحان و اجرا کردن این تاسیسات برعهده تکنسین های مخصوص ب این حوزه و مهندسان باتجربه است. در طراحی تاسیسات ساختمان پارامترهای گوناگونی مورد نظر

ازطراحی تا اجرا تاسیات مکانیکی ساختمان مسکونی

گرفته می شود ،که تغییر درهربخش و هر یک می  تواند کل سیستم را بهتر نمایان کند.

نمونه هایی ازپارامتربندی سازه های ساختمانی که مهندسین طراحی می کنند را ما در زیر به چند مورد اشاره کردیم ؛

 • معماری ساختمان مسکونی
 • شرایط محیطی محل و منطقه جو آب وهوایی
 • فیزیک و نحوه ساخت خود ساختمان واستحکام آن
 • تاسیسات حرارتی
 • تاسیسات بهداشتی
 • تاسیسات گاز رسانی
 • تاسیسات تفریحی ، گردشگری
 • تاسیسات آتش نشانی،درمواقع حوادث

حال که نگاهی کامل به انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی داشته باشیم ،که اگر شما نیزبدنبال ایجاد چنین تاسیساتی برای ساختمان زندگی سکونت خود و یا کار هستید، اطلاعات کاملی در تاسیسات ساختمانی داشته باشید.

درادامه می پردازیم به انواع سیستم های الکتریکی مهم درساختمان مسکونی محل زندگی شمامخاطبان که اطلاعات جامعی دراین زمینه داشته باشید؛

 • منبع تغذیه و توزیع برق
 • سیستم های اطلاعاتی و مخابراتی کار
 • سیستم های کنترل کننده
 • سیستم های امنیتی و دسترسی به اطلاعات
 • سیستم های تشخیص و زنگ خطردرنگام آتش سوزی
 • روشنایی داخلی و خارجی(اتاق ها ،راه روها)

شما برای اینکه در محل زندگی مسکونی یا محیط اداری خود مطابق بااستانداردهای فنی داشته باشید باید ازتکنسین های در این حوزه که برمیگردد به مرحله طراحی وعملیاتی ،برنامه ریزی تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی ازمهندسین ” پادیرمانا ” مشاوره وراهنمایی بگیرید.

قوانین و اصول اجرای تأسیسات مکانیکی

تأسیسات مکانیکی ساختمان لازم قانونی ای دارد که حداقل آن را که رعایت کنیم ،آن ها الزامات قانونی ای دارند.

که در مراحل طراحی، اجرایی، بهره برداری و نگهداری از تاسیسات، تغییرات متعدد  بازرسی تأسیسات گرمائی،سرمایی، تهویه مطبوع هوا و نیز تهیه و ذخیره آب گرم مصرفی در داخل ساختمان با وجود تانکر وپمپ آب پرقدرت، که گارانتی دار تهیه کنید ومقررات تاسیسات سازه های آن ها را رعایت کنید .

که بازم نیازمند کارشناسان متخصص دراین حوز می باشند پس حتما قبل از را اندازی واجرای طرح تاسیساتی که خود مشاوره بگیرید تا ازهزین های احتمالی آن برخوردار شوید وهمچنین هزینه های اضافی را حذف کنید.

برای تاسیسات مکانیکی ساختمانی مسکونی خود اول ازهمه نگاه به بودجه ای ک می خواهید کنید دقت کنید وبعد بدنبال سیستم های مکانیکی ساختمانی سبک با طراحی داخلی تهیه کنید که هرموقع خراب شد بتوانبد لوازم آن را ازبازار تهیه کنید .

 

صفرتا صد تاسیسات مکانیکی ساختمانی توسط پادیرمانا

به انتهای مقاله از سایت ” پادیرمانا “رسیدیم همان طور ک ملاحضه شد سعی کردیم نکات کلیدی ومهم انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی وکاربرد هریک ،مزایای آن راتوضیح دادیم.همچنین می توانید لینک سایت پادیرمانا را برای دوستان خود به اشتراک بزارید.

Back to list

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *