طراحی و نظارت, طراحی و نظارت تاسیسات گرمایشی

طراحی و نظارت تأسیسات گرمایشی

تاسیسات گرمایشی یکی از اختراعات پرکاربرد بشر است که وجودش در فصول سرد سال گرمای مطبوع و دلنشینی به خانه ها، دفتر کار، کارخانجات و اماکن بزرگ و کوچک می بخشد. سیستم های گرمایشی دارای مدل های مختلفی هستند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند اما به طور کلی از لحاظ کاربرد به دو دسته تقسیم می شوند، یک دسته سیستم گرمایشی خانگی و دسته دیگر سیستم گرمایشی صنعتی نام دارد. سیستم گرمایش خانگی همان طور که انتظار می رود مناسب مکان هایی مثل ساختمان های مسکونی، اداری است اما سیستم گرمایشی صنعتی برای مکان های بزرگ و صنعتی استفاده می شود. اگر می خواهید با انواع تأسیسات گرمایشی آشنا شوید با ما همراه باشید.

سیستم های گرمایشی و سرمایشی

سیستم های گرمایشی و سرمایشی

سیستم گرمایشی شومینه

شومینه یکی از روش های قدیمی است که برای گرم کردن منازل به کار می رود و امروزه به عنوان یکی از سمبل های زیبایی در دکوراسیون داخلی به شمار می رود که در گذشته به وسیله هیزم و سوختن آن حرارت تولید می شد ولی امروزه با کمک گاز روشن می شود و مورد استفاده قرار می گیرد، این نوع سیستم گرمایشی برای منازل مسکونی و ویلا مناسب است.

سیستم گرمایشی مرکزی

یکی دیگر از انواع تاسیسات گرمایشی، سیستم گرمایشی مرکزی است که از متداول ترین روش های استفاده از تأسیسات گرمایشی به شمار می رود. در این سیستم معمولا حرارت به صورت مرکزی و متمرکز ایجاد می شود و در ساختمان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین روش های استفاده از این سیستم به این صورت است که حرارت توسط سیال که معمولا آب گرم یا بخار است تولید می شود و بعد توسط تجهیزاتی به فن کویل، رادیاتور و… در محیط ساختمان توزیع خواهد شد. این سیستم به دودکش احتیاجی ندارد و فقط کافی است از روش های استاندارد استفاده کنید و از عملکرد خوب آن نهایت استفاده و لذت را ببرید. سیستم گرمایش مرکزی در مقایسه با روش های دیگر مثل انواع بخاری های برقی و گازی بسیار مقرون به صرفه تر است و دیگر مشکلاتی مانند نصب درست دودکش و مشکلات و خطرات ناشی از آن را نخواهید داشت.

انواع تاسیسات گرمایشی

انواع تاسیسات گرمایشی

سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف یکی از مدرن ترین و جدیدترین انواع تأسیسات گرمایشی است. روش کار در این سیستم به این صورت است که گرما توسط تشعشع به محیط انتقال پیدا می کند، یعنی این که در این سیستم آب گرم به وسیله یک پکیج، آب گرم کن و… وارد لوله های چند لایه که کف منزل تعبیه شده اند می شود و بعد از آن که آب در لوله ها به چرخش در آمد، گرمایش به محیط خانه انتقال پیدا می کند، با طور کل این سیستم مانند یک رادیاتور بزرگ عمل می کند. امروزه از این سیستم فقط در منازل مسکونی استفاده نمی شود و از آن استقبال بالایی شده، به گونه ای که در مکان هایی مثل فرودگاه، ورزشگاه، سینماها و مکان هایی نظیر این ها، از این سیستم بهره می برند.

سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایشی پکیج

سیستم گرمایشی پکیج و رادیاتور از دیگر روش های متداول برای استفاده از تأسیسات گرمایشی است که معمولا در دو نوع زمینی و دیواری وجود دارند و بسته به نوع نیاز می توان یکی از این دو مورد را استفاده کرد. به طور کل پکیج هل فضای کمتری از اتاق را اشغال می کنند، همچنین رادیاتورها گرمای دلنشین و یکنواختی را به  محیط خانه می بخشند، رادیاتور برای گرم کردن نیاز به آب گرم دارد و این آب گرم را از موتورخانه دریافت می کند، رادیاتور ها خود انواع مختلفی دارند مانند آلومینیومی، فولادی، برفی و… که همه آن ها در موجود و در دسترس هستند.

سیستم گرمایشی کولر گازی

سیستم گرمایشی کولر گازی یکی از روش های استفاده از تأسیسات گرمایشی است که بسیار به صرفه و پرکاربرد است، این سیستم دارای دو حالت گرمایشی و سرمایشی است، یعنی وقتی روی حالت گرمایشی شود، هوای گرمی از آن خارج می شود و محیط را گرم می کند، بنابراین کولر گازی می تواند جایگزین مناسبی برای بخاری و روش های دیگر گرمایشی در فصول سرد سال باشد. نحوه کار این سیستم به این صورت است که گاز، اسپیلت درون کمپرسور گرم شده و از آنجا به اپراتور انتقال داده می شود، بعد از آن هوای گرم تولید شده به داخل اسپیلت که دارای لوله ها و صفحات مسی است وارد می شود و محفظه داخلی را گرم می کند، سپس هوای گرم تولید شده وارد اتاق می شود و گرمای دلپذیری را به محیط خانه می بخشد.

سیستم گرمایشی خورشیدی

یکی از سیستم های گرمایشی جدید و مدرن، سیستم گرمایشی خورشیدی است، امروزه حدود ۳۰ درصد از انرژی ای که در منازل منصرف می شود، برای گرم کردن آب است، بنابراین استفاده از آب گرم کن خورشیدی می تواند جایگزین مناسبی برای این موضوع باشد. از این سیستم می توان در مکان هایی مثل بیمارستان ها، ادارات، هتل ها و… نیز استفاده کرد، همچنین در صنایع دیگر مانند صنعت نساجی، داروسازی و غذایی نیز می توان از آن بهره برد. روش کار در این سیستم به این صورت است که با کمک یکسری صفحات خورشیدی، نور خورشید جذب می شود و سپس به انرژی گرمایی تبدیل می شود، پس از آن آب موجود در سیستم گرم خواهد شد و آن را در مخزنی مخصوص جمع آوری می کند.

تاسیسات موتورخانه ای

تاسیسات موتورخانه ای

سخن آخر

شما در این مقاله با تاسیساتی که به منظور گرمایش محیط، ساختمان ها و دیگر مکان ها تعبیه شده اند آشنا شدید. اگر قصد خرید و نصب هر یک از تاسیسات گفته شده را دارید میتوانید به سایت مهندسین مشاور پادیرمانا مراجعه کنید و از مشاوره تلفنی و دیگر خدمات ارائه شده توسط این سایت بهرمند شوید.

Back to list

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *