مهندسین مشاور, نظارت عالیه

نظارت عالیه ساختمان

نظارت عالیه ساختمان یکی از نقش های مهم در زمینه نظارت بر ساختمان است که در آمد بسیار خوبی دارد و به همین دلیل توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. به عبارتی دیگر ناظر عالیه به شخصی گفته می شود که سواد مهندسی دارد و توسط کارفرما انتخاب می شود. کارفرما از این فرد به عنوان مشاور برای نظارت بر کارهای ساخت و ساز کمک می گیرد. این فرد می تواند در بخش های مانند نظارت بر اجرا، انتخاب و خرید مصالح ساختمانی و … به کارفرما مشاوره بدهد. وجود این فرد برای پیش برد هر چه بهتر پروژه های اجرایی لازم و ضروری است. برای این کار فرد باید تجربه، مهارت و سواد خوبی داشته باشد تا بتواند کارفرما را به بهترین شیوه راهنمایی کند. این فرد حتی می تواند به عنوان نماینده کارفرما در ساختمان حضور یابد و بر اجرای پروژه نظارت داشته باشد. درآمد کسب شده از این شغل نیز بسیار قابل توجه است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با شغل نظارت عالیه ساختمان آشنا کنیم. همچنین نکات مهمی که در این شغل حائز اهمیت هستند را بررسی می کنیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا با نظارت عالیه بهتر آشنا شوید.

نظارت عالیه ساختمان

نظارت عالیه ساختمان

آیا بین ناظر عالیه و ناظر نظام مهندسی تفاوتی وجود دارد؟

بدون شک بین این دو تفاوت وجود دارد. ناظر که از سمت نظام مهندسی معرفی می شود وظیفه دارد که جزئیات موجود در نقشه را با جزئیات اجرایی پروژه مطابقت دهد. برای ناظر نظام مهندسی بیشتر این نکته مهم است که اجرای پروژه بر اساس قانون و مقررات پیش برود. برای این ناظر بهینه سازی و بخش اقتصادی پروژه قابل توجه نیست. به همین دلیل کارفرما برای بهینه سازی و سود اقتصادی بیشتر فردی را به عنوان ناظر عالیه انتخاب می کند. وظیفه ناظر عالیه این است، که پروژه را از لحاظ اقتصادی بهینه کند و سعی کند بیشترین سود را به کارفرما برساند. این ناظر در کارهای مانند خرید و انتخاب مصالح به کارفرما مشاوره می دهد و از این طریق به بهینه سازی پروژه کمک می کند. ناظر عالیه می تواند از طریق بهینه سازی پروژه باعث شود که پروژه از لحاظ اقتصادی میلیاردها سود بکند. لازم به ذکر است که ناظر عالیه موظف است که بخش های که مربوط به ضوابط و قوانین پروژه است، را رعایت کند و در کنار آن به سایر بهینه سازی ها در پروژه بپردازد.

ناظر عالیه ساختمان چه وظایفی بر عهده دارد؟

لازم به ذکر است که در بخش ساخت و ساز قسمت های مختلفی وجود دارد که برای اجرایی آن ها به افراد با تخصص های متفاوتی نیاز است. هر کدام از این مهندسان و افراد وظایف و کارهای خاصی را بر عهده دارند و موظف هستند برای پیشبرد هرچه بهتر پروژه ساخت و ساز وظایف خود را دقیق و بدون اشتباه پیش ببرند. ناظر عالیه که یکی از مهندسان ساختمان محسوب می شود وظایف خاص خود را دارد. این فرد باید سواد مهندسی داشته باشد تا بتواند پروژه را به بهترین شکل نظارت کند و بر نتیجه نهایی تأثیری مثبت بگذارد. ناظر عالیه که توسط کارفرما انتخاب می شود، باید پروژه را به صورتی کاملاً منطقی و بر اساس اصول و قوانین بهینه سازی کند به گونه ای که بیشترین سود را به کارفرما برساند. از جمله وظایف ناظر عالیه می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

آیا بین ناظر عالیه و ناظر نظام مهندسی تفاوتی وجود دارد؟

آیا بین ناظر عالیه و ناظر نظام مهندسی تفاوتی وجود دارد؟

 • پیگیری نقشه های ساخت و نظارت بر اجرای آن ها
 • بازدید مستمر از پروژه تحت نظارت و تهیه گزارش های هفتگی، که این گزارش ها شامل مواردی همچون مشخصات فنی، مشکلات پروژه، پیشرفت پروژه و.. است.
 • انتخاب مصالح و بررسی مصالح مورد استفاده در پروژه و تطبیق آن با موارد ذکر شده در پروژه اجرایی و آیین نامه های موجود
 • تهیه عکس و فیلم از قسمت های مختلف اجرای پروژه
 • آشنایی کامل با مراجع ساختمان سازی مانند شهرداری، نظام مهندسی و… تا در صورت نیاز بتواند با آنها مکاتبه کند.
 • ناظر عالیه باید نظارت بر ساختمان را از زمان صدور مجوز ساخت ساختمان آغاز کند و تا صدور پایان کار ادامه دهد.
 • ناظر عالیه موظف است که کار درحال اجرا را با اصول و قوانین ثبت شده در نقشه، مجوز، آیین و مقرارت ساخت و ساز و.. تطابق دهد و در صورت عدم تطابق به کارفرما یا سازنده تذکر کتبی دهد و مراتب را به مرجع صدور مجوز ساختمان گزارش دهد.
 • فردی که وظیفه نظارت عالیه را بر عهده دارد به تنهایی اجازه تغییرات در نقشه و مشخصات فنی را ندارد. اما نظارت بر نقشه و مشخص کردن ایرادات احتمالی وظیفه اصلی ناظر است. به همین دلیل ضروری و مهم است که مهندس ناظر با دانش طراحی سازه آشنایی کاملی داشته باشد.
 • مهندس ناظر موظف است که گزارشات را  در قالب نامه های اداری  و با ادبیات مهندسی و حقوقی بنویسد. تا در صورت موقع حوادث در محاکمه های قضایی تبرئه شود.

روش های کسب درآمد از طریق نظارت بر ساختمان

اگر قصد کسب درآمد از طریق نظارت بر ساختمان را دارید باید به شما به گوییم که خوشبختانه روش های کسب درآمد از طریق نظارت بر ساختمان متنوع است. به همین دلیل شما خیلی راحت می توانید از این طریق کسب درآمد کنید. نکته ای که در این خصوص باید به آن توجه داشته باشید این است، که فردی که می خواهد به عنوان ناظر بر ساختمان فعالیت کند باید از دانش کافی در زمینه مهندسی سازه و عمران و سایر مهارت های لازم در زمینه ساختمان برخورد دار باشد. تا بتواند در این حوزه به خوبی فعالیت کند و در کار خود پیشرفت کند. از جمله روش های کسب در آمد از طریق نظارت بر ساختمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

روش های کسب درآمد از طریق نظارت بر ساختمان

روش های کسب درآمد از طریق نظارت بر ساختمان

 • نظارت عالیه و دان مشاوره به کارفرما یا صاحب ساختمان
 • استخدام شدن در شرکت های که تحت نظر نظام مهندسی هستند.
 • ارجاع کار از طریق نظام مهندسی که در این روش نیاز به پروانه کسب است.
 • فعالیت به عنوان ناظر مقیم
 • فعالیت به صورت پروژه ای و فریلنسرینگ

ارجاع کار از طریق نظام مهندسی یعنی چه؟

افرادی که تازه کار هستند و سابقه کار در زمینه مهندس را ندارند بهترین روش برای ورود آن ها به بازار کار شرکت در آزمون نظام مهندسی است. در صورتی که در این آزمون نمره قبولی کسب کنند می توانند از سازمان نظام مهندسی محل سکونت خود پروانه دریافت کنند. پس از دریافت پروانه می توانند در صف ارجاع کار نظام مهندسی قرار بگیرند. کسب درآمد از این طریق زیاد نیست اما این روش می تواند گزینه مناسبی برای افراد تازه کار باشد. زیرا می توانند از این طریق هر چند محدود پروژه دریافت کنند و این گونه برای خود سابقه کار درست کنند. پس از کسب مهارت و پیدا کردن سابقه کاری می توانند از سایر روش ها نیز کسب درآمد کنند.

 

نظارت عالیه و مشاور

یکی از راه های کسب درآمد از طریق نظارت بر ساختمان همان نظارت عالیه و مشاور است. در این روش همان طور که قبلاً به آن اشاره کردیم فرد به عنوان مشاور در کنار کارفرما قرار می گیرد و به او در بهینه سازی و پیشبرد هر چه بهتر پروژه کمک می کند. کسب درآمد از طریق نظارت عالیه از همه زمینه های دیگر نظارت بر ساختمان بیشتر است. فردی که به عنوان ناظر عالیه شروع به فعالیت می کند باید از دانش مهندسی کافی برخورد دار باشد تا بتواند اشکالات موجود در نقشه، ایرادات حین انجام کار و.. را به خوبی شناسایی در وقت مناسب بر طرف نمایید.

 

آشنایی با نظارت عالیه انجام شده توسط مهندسین مشاور

آشنایی با نظارت عالیه انجام شده توسط مهندسین مشاور

استخدام شدن در شرکت های که تحت نظر نظام مهندسی هستند.

یکی دیگر از روش های کسب درآمد از طریق نظارت بر ساختمان، استخدام شدن رد شرکت های است، که تحت نظام مهندسی فعالیت می کنند. زمانی که شما در یکی از این شرکت ها استخدام شوید به عنوان نماینده شرکت برای نظارت بر پروژه ها اعزام می شود. کسب درآمد از این روش نیز قابل توجه است و این گزینه مناسبی برای افرادی است که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند.

 

 

فعالیت به عنوان ناظر مقیم

فعالیت به عنوان ناظر مقیم یکی دیگر از روش های کسب درآمد از طریق نظارت بر ساختمان محسوب می شود. ناظر مقیم به فردی گفته می شود که موظف است هر روز در وقت کاری بر روی پروژه حاضر شود و بر اجرای پروژه نظارت داشته باشد. شرکت های که تحت نظر نظام مهندسی هستند در صورت انجام پروژه های عمرانی دولتی باید یک فرد را به عنوان ناظر مقیم برای نظارت بر اجرای پروژه اعزام کند.

نتیجه گیری

نظارت عالیه یکی از روش های کسب درآمد از طریق نظارت بر ساختمان می باشد. فردی که به عنوان ناظر عالیه شروع به فعالیت می کند باید از دانش کافی و مهارت لازم در زمینه مهندسی سازه برخورد دار باشد. این فرد به عنوان یک مشاور برای کارفرما فعالیت می کند و وظیفه دارد که پروژه ها را تا جایی که امکان دارد از لحاظ اقتصادی بهینه سازی کند. انتخاب مصالح مورد استفاده، نظارت بر نقشه ها، نظارت و بررسی نحوه کار پیمانکاران و کارگران و.. همگی از وظایف ناظر عالیه هستند. نکته ای که لازم است در این مقاله به آن بپردازیم این است، که اگر قصد دارید به عنوان ناظر عالیه به فعالیت خود ادامه دهید باید در کنار تخصص و دانش مهندسی از سایر مهارت ها مانند دانش کسب و کار، دانش مذاکره، توانایی برقراری ارتباط مؤثر و.. نیز بر خورد دار باشید. برای موفقیت در این زمینه شما به همه این مهارت ها نیاز دارید و تنها دانش و تخصص مهندسی نمی تواند به رشد و پیشرفت شما کمک کند. برای موفقیت در هر کاری نیاز به تلاش و پشتکار جدی هست. پس اگر می خواهید در این زمینه موفق شوید سعی کنید هر روز بر مهارت های فردی و دانش و تخصص خود بیفزاید.

Back to list

One thought on “نظارت عالیه ساختمان

 1. رسول مصطفی پور says:

  با سلام
  تشکر میکنم بابت توضیحات کاملی که بابت نظارت عالیه مطرح کردید.
  دوست دارم در صورت امکان روش هایی کاربردی و تاثیر گذار در مراحل پروژه چه از نظر زمانی و چه از نظر مالی که به پیشرفت پروژ کمک میکند برای بنده ارسال بفرمایید،
  بنده در بخش نظارت عالیه اقدام ملی مشغول هستم با توجه به اینکه پروژ ه ها برای اقشار ضعیف هست بنابراین مهم هست در هزینه ها صرفه جویی بشه و از طرفی طرف دیگر پیمانکار هست که لازمه از نظر زمانی پروژه را به نحو احسن و طبق زمان بندی مشخص به اتمام برسونه بنابراین اگر کمک و راهنمایی در این خصوص برای ارائه داشته باشید سپاسگزار شما خواهم بود.۰۹۱۰۲۰۴۱۳۴۸

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *