مهندسین مشاور

مسئولیت مهندسین مشاور

مسئولیت مهندسین مشاور

بخش‌ های زیادی در زندگی وجود دارد که انسان‌ ها نسبت به آن اطلاعات خاصی ندارند. امورات و فعالیت‌ هایی که به صورت تخصصی بوده و برای انجام آن و یا پیگیری کارها در چنین بخشی نیازمند آگاهی‌ هایی دقیق و بروز باشد. قطعا همه افراد در همه رشته‌ ها و کارها تخصص نداشته و به ناچار در زمان برخورد با اموری این چنینی، نیازمند دریافت مشاوره و کمک از اشخاصی هستند که در آن بخش متخصص محسوب می‌شوند. این گونه بود که در قسمت‌ های مختلفی از جامعه و فعالیت‌ ها، افرادی تحت عنوان مهندس مشاور فعالیت کاری خود را آغاز نمودند. این اشخاص در هر حیطه‌ ای که تخصص و تجربه داشته باشند، در امور مربوط به همان بخش مشاوره و کمک‌ های خود را ارائه می‌دهند. قطعا مسئولیت مهندسین مشاور در هر قسمتی با مورد دیگر متفاوت بوده و بنا به جایگاه و کاری که صورت می‎دهد، حیطه‌ های متنوعی را در بر می‌گیرد. در نوشته حاضر کوشش شده است که مطالبی پیرامون این موضوع بیان شود تا خوانندگان محترم با این موضوع بیشتر آشنا شده و به اهمیت عمیق آن پی ببرند و از این پس در امور خود از افراد متخصص بهره‌مند گردند.

مسئولیت مهندسین مشاور

مسئولیت مهندسین مشاور

مهندسین مشاور به چه کسانی اطلاق می‎‌گردد؟

در قدم اول روشن کردن این قضیه اهمیت دارد. برخی به اشتباه بر این باورند که این اشخاص افرادی هستند که در هر زمینه‌ ای می‌توانند مشاوره‌ های کاری را در اختیار مراجعین خود قرار دهند. اما این باوری کاملا اشتباه می‌باشد. افرادی که چنین واژه‌ ای بر آن‌ ها اطلاق شده و در واقع مسئولیت مهندسین مشاور را بر روی دوش خود دارند؛ اشخاصی هستند که به صورت حقیقی و یا حقوقی خدمات مخصوصی را ارائه می‌دهند. این خدمات شامل مواردی مانند: فعالیت‌ های طراحی، مطالعات لازم در یک طرح و نظارت بر روند اجرایی آن می‌گردد. بیشتر طرح‌ ها در حیطه فعالیت‌های عمرانی دسته بندی می‌گردد. اما گاه می‌تواند به صورت یک پروژه خاص نیز باشد. پروژه مدنظر از طریق یک کارفرما به این افراد جهت انجام مراحل محول می‌شود و با انجام موارد گفته شده و عملیاتی کردن آن صاحب دستمزد مقرر خواهند شد. ممکن است این فرد در رشته‌ های مختلفی اعم از: مهندسی عمران، برق، صنعتی، کشاورزی، محیط زیست، مکانیک و دیگر رشته‌   های مرتبط تحصیل کرده و تخصص داشته باشد. از این رو نمی‌توان به طور دقیق مشخص نمود که این افراد مشاوره‌ های خود را به صورت علمی و تئوری، فنی، مدیریتی و یا عملی ارائه می‌نمایند. چرا که بنا بر تخصص و تجربه ممکن است در حیطه‌ ای خاص و یا متنوع خط کاری خود را پیگیری کنند. شرکت مهندسین مشاور پادیرمانا با داشتن افرادی با تخصص‌ های ویژه و تجربه‌ های بالا در هر زمینه‌ ای پاسخگوی نیاز مراجعین بوده و در بهترین حالت مشاوره‌ های لازم را ارائه می‌نماید.

مسئولیت مهندسین مشاور

مسئولیت مهندسین مشاور

پروسه و روند کاری مسئولیت مهندسین مشاور

مسئولیت مهندسین مشاور را می‌توان در بخش‌ های مختلفی مورد بررسی قرار داد. اما در ابتدا لازم است که نگاهی کلی و اجمالی به پروسه کاری در این مورد داشت. به صورت کلی فعالیت این افراد در چند مرحله تقسیم می‌گردد. برای انجام یک مشاوره دقیق و کاربردی در آغاز نیاز است که مطالعاتی کامل و با جزئیات صورت گیرد. این مطالعه می‌تواند به صورت‌ های متنوعی اتفاق افتد. یکی از اصلی‌ترین گام‌ ها برای این مسئله دریافت اطلاعات کامل پروژه از کارفرما خواهد بود. بدین صورت با انجام مذاکرات و تبادل نظرات با این فرد می‌توان بهترین اطلاعات را در این زمینه به دست آورد. سپس به صورت میدانی نیز وضعیت مورد سنجش و تحلیل قرار می‌گیرد و تمام نکات مدنظر خواهد بود. مواردی مانند: تجهیزات ضروری، نیروی کار، ابزار و مصالح مورد نیاز و از این قبیل موارد، مسائلی است که در این بخش لحاظ شده و حتی میزان آن‌ ها در زمان‌ های آتی نیز باید مورد برآورد قرار گیرد تا به میزان هزینه نهایی دست یافت. پس از برآوردگیری لازم می‌آید که از اطلاعات به دست آمده یک طرح جامع اولیه ترسیم نمود. در این طرح موارد زیر گنجانده می‌شود:

  • ارائه راه حل‌ های مختلف برای حصول نتیجه دلخواه و مشخص بهترین در بینشان از همه جوانب
  • تخمین هزینه‌ های اولیه و میزان نهایی کار
  • توجیه اقتصادی طرح و راه‌ های صرفه جویی اصولی
مشاهده بیشتر...
مهندسین مشاور

پس از انجام این کار ارسال طرح در حیطه مسئولیت مهندسین مشاور می‌باشد و پیش از هر اقدامی و عملیاتی نموده هر تصمیمی، کارفرما باید آن را تایید کرده و سپس اجرایی شود.

مسئولیت مهندسین مشاور

مسئولیت مهندسین مشاور

خدمات مورد عرضه مهندسین مشاور

خدماتی که این دسته از افراد به مراجعین خود ارائه می‌دهند را می‌توان در چند بخش تقسیم نمود. ممکن است عرضه همه آن‌ ها به صورت یکجا برای فردی ضرورت داشته باشد و در طرف دیگر امکان دارد که یک کارفرما تنها به یکی از این بخش‌ ها احتیاج داشته باشد. شرکت مهندسین مشاور پادیرمانا با بهره‌گیری از افراد باتجربه و سطح دانش عالی، به صورت کاملا تخصصی و بنا به نیاز مشتری این مشاوره‌ ها را ارائه داده و بهترین نتایج را رقم می‌زند.

مشاوره اقتصادی:

یکی از مهم‌ترین بخش‌ های پرخواهان از طرف کارفرماها همین قسمت است. اینکه بتوان به نتیجه‌ ای قطعی در رابطه با یک طرح که توجیهی اقتصادی برای سرمایه گذاری بر آن وجود دارد یا نه؟ دست پیدا نمود، گام بزرگی محسوب می‌شود که رسیدن به آن کار هر کسی نبوده و نیاز به دانش تخصصی بالا و تجربه فراوان می‌باشد.

مشاوره فنی- مهندسی:

در بسیاری از اوقات پروژه‌ های عمرانی به دلیل ضعف در عملکرد فنی و تخصصی رد می‌شوند. مسئولیت مهندسین مشاور در اینجا با توجه به تخصصی که در این زمینه داشته و با قوانین و استانداردهای اجرایی و فنی به خوبی آشنایی دارند، روشن‌تر می‌گردد.

مشاوره مدیریتی:

در برخی موارد کارفرماها مسائل گفته شده را ندارند و امور را طبق برنامه پیش می‌برند، اما در بخش مدیریتی فعالیت‌ ها دچار نقصان هستند. در اینجا مهندس مشاور یار خوبی برای انجام امور برنامه ریزی و کنترل، پیاده سازی نظام‌ های کیفی و برنامه ‎‌های توسعه نیروی انسانی خواهد بود.

مشاهده بیشتر...
شرکت مهندسین مشاور ساختمان چیست ؟

در تمامی این موارد اگر با دقت نگاه شود، خلا وجود افراد دارای تخصص، تجربه بالا و آگاه به قوانین و تغییرات آن حس می‌گردد. این مسئله زمانی که پروژه بزرگ بوده و از حساسیت بالایی برخوردار است با وضوح بیشتری خود را نشان می‌دهد. تیم مهندسین مشاور پادیرمانا یکی از مجموعه‌ های درجه یک در زمینه مشاوره حرفه‌ ای و خدمات عالی کاری می‌باشد که کارنامه طلایی‌ای در این بخش دارد.

 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *