اصول BIM, مقالات

مدل سازی اطلاعات ساختمان bim

Bim چیست

مفهوم “مدل ساختمان” در دهه‌ ی ۷۰ شکل گرفت . با این حال اصطلاح “مدل اطلاعاتی ساختمان” از سال ۲۰۰۲ و به کمک استاندارد سازی طراحی ، توسط سازمان‌های صنعتی در سراسر جهان و همچنین توسعه‌ ی بیشتر ابزارهای طراحی رایج شد و به تدریج تکنولوژی ، BIM و جهت AEC را تغییر داد . تا آن جا که امروزه دیگر به ارائه‌ ی دیجیتالی ویژگی‌های عملکردی و فیزیکی ساختمان محدود نمی‌شود بلکه بسیار فراتر از آن عمل می‌کند .

در حال حاضر ابزارهای BIM توسط دولت‌ ها، شرکت‌ها  همچون شرکت خوش نام پادیرمانا و متخصصان AEC به منظور طراحی، نقشه‌کشی، ساخت ، اجرا و مدیریت زیرساخت‌های مختلف از جمله جاده‌ها، پل‌ها، خدمات ارتباطاتی، نیروگاه‌های برق و تاسیسات آب و گاز استفاده می‌شود. نرم‌افزارهای BIM تقریبا برای هر پروژه‌ی ساختمان و مهندسی و نه فقط برای طراحی اولیه‌، بلکه در هر مرحله از ساخت تا تکمیل آن، مورد استفاده هستند؛ حتی در فاز تخریب ساختمان نیز برای به حداقل رساندن خطرات و اطمینان از اجرای درست پروسه به کار گرفته می‌شوند. به عبارت دیگر،BIM  اکنون یک راه حل همه جانبه است که پروژه را از ابتدا تا انتها پوشش می‌دهد. از آن جایی که تمرکز BIM بر مدیریت هدفمند اطلاعات پروژه‌هاست و مدل‌سازی سه بعدی تنها رسالت آن نیست ؛ لذا از آن به عنوان ساختاردهی اطلاعات نیز یاد می‌شود. مجموعه مهندسی پادیرمانا در این بخش پاسخ گوی تمامی نیاز های شما خواهد بود .

Bim  چیست

Bim چیستBIM (با تلفظ صحیح بیم ) ، مخفف عبارت  Building Information Modelling،  به معنای مدل‌سازی اطلاعاتی ساختمان و معرف یک فرایند مبتنی بر مدل سه بعدی هوشمند است که امروزه به صورت گسترده‌ای توسط فعالین صنعت ساخت‌ وساز به ویژه در بخش‌های(architecture, engineering, construction) AEC  مورد استفاده است . این روش در مراحل برنامه‌ریزی ، طراحی ، ساخت‌ و ساز و مدیریت ساختمان‌ ها و زیرساخت‌ ها ، ابزار و دیدگاه‌ های موثری در اختیار کاربر می‌گذارد .

چرخه زندگی BIM

چرخه bimفرآیند BIM مبتنی بر سیستم لایه ای (از لایه 0- لایه 3) تا ارائه اطلاعات در مورد پروژه است . سطح 1 و سطح 2 از تقریباً 90٪ داده تشکیل شده است و اینها دسته بندیهای دیگری در ابعاد (7D, 6D, 5D, 4D, 3D) هستند. این ابعاد بیم اطلاعات مربوط به پروژه را در مرحله های مختلف و دسته بندی های مختلف برای اجرای پروژه ارائه می دهد ، این فرایند اجرا را چرخه زندگی می نامند. چرخه عمر BIM شامل فرآیند پلان ، طرح ، ساختن ، عمل ، حفظ می شود .

 

فاکتور های زمان و هزینه پادیرمانا در bim

فاکتور های زمان و هزینه پادیرمانا bimاجرای bim   بر روی یک پروژه می تواند صرفه جویی در وقت شما باشد که در نهایت منجر به صرفه جویی در هزینه می شود و برعکس ، صرف نظر از سرمایه گذاری های انجام شده قبل از اجرای BIM .

5 فاکتور bim   برای صرفه جویی در وقت و هزینه

  • شفافیت و همکاری
  • سفارش هوشمندانه مواد
  • افزایش راندمان زمانی برای جلوگیری از سوء تفاهم
  • تحویل موفقیت آمیز پروژه در مهلت مقرر
  • صرفه جویی در زمان مورد نیاز در مستندات

شفافیت وهمکاری

با BIM می توانید با ایجاد مدل های مجازی آموزنده مداوم و دسترسی به همه انها ، به راحتی همکاری و حفظ شفافیت در بین تیم پروژه و پرسنل درگیر در طول پروژه را مدیریت کنید ، در نتیجه بازنگری های کمتری انجام می شود بدین ترتیب باعث صرفه جویی در وقت و نتیجه می شود. و باعث کاهش هزینه های آتی و دوباره کاری های در طول پروژه می شود که هم در زمان و هم در هزینه تاثیر گذار می باشد .

افزایش بهره وری زمان برای جلوگیری از سوء تفاهم :

با بی ای ام ، می توانید بازه زمانی مربوط به پروژه را که می تواند در هنگام ساخت واقعی در سایت کنترل شود ، پیش بینی کنید . همچنین ، در بین تیم پروژه شفافیت بیشتری وجود دارد که این بدان معناست که هیچ نوع سوء تفاهم و اختلاف نظر وجود ندارد . از این رو می توان پیشرفت فعالیت های پروژه را ردیابی کرد و در صورت بروز هر گونه تاخیر ، می توان اقدامات لازم را برای جلوگیری از تأثیر آن در برنامه های بعدی و هزینه های انجام شده انجام داد .

سند چشم انداز bim

هرچند بیشتر شرکت‌ها برای استفاده از تکنولوژی BIM سرعت خوبی نداشته‌اند کاملا مشخص است که این تکنولوژی نقش مهمی را در آینده برعهده خواهد گرفت. حکومت ها و شرکت ها این روزها به طور مدام در حال جستجوی راه هایی برای کاهش هزینه و قواعد و قوانین زیست محیطی هستند. به نظر می رسد که BIM راه حل مناسبی برای این چالش ها باشد.

بعضی از متخصصین مانند بیل آلن اعتقاد دارند که تکنولوژی BIM و طراحی زایشی حتی یک مرحله بالاتر خواهد رفت . آنها فکر می کنند که کامپیوترها یک روز توانایی این را خواهند داشت که طرح هایی را بر اساس خصوصیاتی که یک معمار یا یک کارفرما مشخص می کند تولید کنند. خیلی ساده ممکن است روزی برسد که کامپیوترها طراحی های هوشمندتر و بهتر و به صرفه تری را به نسبت یک انسان تولید کنند .

تولید محتوا و سئو توسط کانون تبلیغاتی فرمو

Back to list

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *