دسته‌بندی نشده

مهندسین مشاور

 

مهندس مشاور در واقع مجموعه ای از کارشناسان دارای مدرک تحصیلی و سابقه مرتبط هستند که وظیفه تهیه مطالعات ، طراحی و یا نظارت بر یک پروژه را برعهده میگیرند . تمام پروژه های بخش دولتی و بخش قابل توجهی از پروژه های بخش خصوصی توسط مهندسان مشاور انجام میگیرد .

یک مهندس مشاور گاه با تسلط بر چند علم و تخصص کمک بسیار زیادی در راستای پیشبرد یک پروژه میکند و لازم به ذکر است که مهندسین مشاور اغلب در قالب مجموعه فعالیت می کنند .

مهندسین مشاور

مهندسان مشاور معمولا در رشته های مختلفی دسته بندی میشوند ولی در کشور عزیزمان ایران بر اساس دسته بندی چامعه مهندسان مشاور در چارچوب زیر دسته بندی میشوند :

بندرسازی ، بازرسی فنی، بهینه سازی مصرف انرژی ، تاسیسات ساختمان ، تاسیسات شهری ، ترافیک و حمل و نقل ، خطوط انتقال نفت و گاز ، راه و راه اهن ، فرودگاه ، صنایع، مخابرات ، معماری ، منابع اب ، نیرو، نقشه برداری ، مهندسی محیط ، معادن و زمین شناسی ، سد سازی ، طراحی داخلی و …

مهندسین مشاور معماری

یکی از زیر مجموعه های مهندسین مشاور ، مهندسین مشاور معماری است . که در حوزه هایی همانند مطالعات و امکان سنجی  ، مطالعات معماری ، طراحی معماری و معماری داخلی ، و ارائه تصاویر و مراحلی تکمیلی دیگری در روند ادامه کار فعالیت میکنند .

شرکت مهندسین مشاور

سازمان ها برای رشد و بقای خود در دنیای پر رقابت به روش ها و الگوهای ارزیابی و بهبود عملکرد خود رو آورده اند. شرکت مهندسین مشاوره هم از این قاعده جدا نمی باشند.

چون عملکرد آنها به عنوان بخشی از طراحی، تأثیر قابل توجهی در موفقیت پروژه خواهد داشت. این سازمان ها نه تنها برای بقای خود بلکه برای توسعه صنعت ساختشان نیازمند توجه به عملکرد خود خواهند داشت. بر اساس تحقیق های انجام شده در صنعت مهندسین مشاور و مخصوصا در ایران توجه کمتری به موضوع ارزیابی عملکرد و مدل های رو به رشد سازمانی شده است .

تفاوت شرکت مهندسی مشاور با دیگر شرکت ها به علت نوع فعالیت و اسمی که بر این شرکت نام گذاری کرده اند می باشد.

وظایف مهندسین مشاور در پروژه های عمرانی

در ابتدا باید بگوییم که در این خصوص بیشترین نقش مربوط به مشاوران ساختمانی می باشد .

وظایف و مسئولیت‌هایی که برای مشاور ساختمانی تعریف می‌شود تا درجه زیادی به پروژه ساختمانی بستگی دارد ولی در هر صورت مهم‌ترین وظایف او را می‌توان در چند مورد کلی زیر خلاصه کرد .

مسئولیت‌های قبل از طراحی به طوری که مشاور ساختمانی قبل از هر گونه طراحی باید در خصوص بررسی و تعیین امکان‌پذیر بودن اجرای پروژه یا بخش‌های مختلف پروژه تحت شرایط مختلف و همچنین بررسی تطابق آن با چارچوب‌های برنامه‌ای پروژه تمامی اقدامات لازم را صورت دهد. ارائه تخمین‌های کلی از کمیت و کیفیت کارهای اجرای در طول پروژه به طور معمول نوعی از گزارش‌های امکان سنجی اجرای پروژه در نظر گرفته می‌شود .

در پایان می توانیم بگوییم وجود مهندسان مشاور در پیشبرد یک پروژه نقش بسیار مهمی دارد .

تولید محتوا:کانون تبلیغاتی فرمو

 

Back to list

Related Posts

2 thoughts on “مهندسین مشاور

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *