طراحی و نظارت سازه

طراحی نقشه انواع ساختمان

نقشه برای ساختن هر چیزی بسیار مهم است و زمانی که صحبت از مکانی باشد که در آینده در آن زندگی خواهیم کرد، اهمیت بیشتری پیدا می کند. با کمک یک نقشه می توانیم از قبل از همه این ها ایده بگیریم که کدام وسیله کجا خوب به نظر می رسد. طراحی هر نقشه با توجه به نوع کاربری ساختمان متفاوت است. نقشه انواع ساختمان ها می تواند صنعتی، تجاری و یا مسکونی طراحی شود. به عنوان مثال، نحوه طراحی یک ساختمان اداری با نحوه ایجاد یک شهربازی متفاوت است.

طراحان نقشه انواع ساختمان به عنوان مثال به طور تخصصی تر طراحی نقشه برای کارخانه های انواع صنایع را بررسی می کنند و نیازهای محیطی را در نظر خواهند گرفت. برخی از نقشه ها مانند نقشه های اماکن بهداشتی و درمانی بر اهمیت رعایت بهداشت به سادگی و ایجاد محوطه هایی برای دفع زباله ها بدون هیچ پیچیدگی تاکید می کنند. هنگام طراحی نقشه برای انواع ساختان در مناطق شهری، مشتریان ممکن است درخواست درج منظره و فضای سبز در بیرون را داشته باشند. باز هم، برای هر کاربری متفاوت است و تیم طراحی نقشه برداری همه ملاحظات را برای ساختن نقشه عالی برای همه موارد استفاده در نظر می گیرد.

طراحی نقشه انواع ساختمان

طراحی نقشه انواع ساختمان

طراحی نقشه انواع ساختمان متعادل

یافتن تعادل کامل هنگام طراحی نقشه ای که برای چشم خوشایند و در عین حال کارآمد و تخصصی باشد، بسیار مهم است. زمانی که جزئیات بیش از حد یا حتی خیلی کم وجود دارد، خواندن نقشه ممکن است دشوار باشد. یک تیم طراحی متخصص بهترین تجربه بصری را با ترکیب تمام اطلاعات مکان مورد نیاز کاربر هنگام مشاهده نقشه مکان ارائه می دهد. برای مثال می توان از امکانات رفاهی، طراحی پله های مناسب و جالب تا ایجاد نقش و نگارهای چشم نواز که به برجسته کردن نکات کلیدی مورد علاقه کمک می کنند، باشد.

در طراحی نقشه انواع ساختمان سطح جزئیات درخواست شده و مورد نیاز متفاوت است. به عنوان مثال، مراکز خرید ممکن است شامل فروشگاه ها، کیوسک ها، پارکینگ ها و سرویس های بهداشتی باشند. در مقایسه، یک دفتر اداری ممکن است شامل مکان های دقیق تری مانند اتاق ها و باجه های رسیدگی به امور اداری باشند.

اضافه کردن امکانات رفاهی به نقشه انواع ساختمان

امکانات رفاهی نیز می توانند هنگام طراحی نقشه  انواع ساختمان اضافه شوند. رایج ترین مورد امکانات رفاهی برای انواع ساختمان ها آسانسور، پله برقی، پله ها، سرویس های بهداشتی عمومی، پارکینگ، فودکورت، حراست، خدمات مهمان، خودپرداز، ایستگاه های رفت و آمد تاکسی و ورودی ها هستند.

اضافه کردن امکانات رفاهی به طراحی نقشه انواع ساختمان

اضافه کردن امکانات رفاهی به طراحی نقشه انواع ساختمان

اهمیت طراحی نقشه انواع ساختمان

قبل از ساختن هر ساختمانی باید نقشه ای تهیه کنید که در آن گفته شود چه مقدار فضا در یک ساختمان ساخته می شود و چه مقدار از ساختمان برای چه منظوری استفاده می شود؛ یعنی چند اتاق در آن، چند حمام، چند سرویس بهداشتی و چند آشپزخانه و غیره وجود دارد.

پس از آن، نقشه باید توسط مقامات بالاتر مجوز ساخت بگیرد. هر ساختمانی که در نظر می گیریم باید بر اساس این نقشه ساخته شود. در غیر این صورت، فرایند ساختمان سازی غیرقانونی در نظر گرفته خواهد شد.

اهمیت طراحی نقشه انواع ساختمان

اهمیت طراحی نقشه انواع ساختمان

مزایای طراحی نقشه ساختمان پیش از ساخت

 1. اگر نقشه ای از یک مکان داشته باشیم، با کمک آن می توانیم مطمئن شویم که از هر گوشه آن چگونه استفاده می کنیم و آیا فضای آن هدر می رود.
 2. با کمک نقشه می توانیم تصمیم بگیریم که کدام گوشه ساختمان، کدام تزئینات و کدام مبلمان زیبا به نظر می رسند و از چه چیزی در آنجا استفاده کنیم.
 3. نقشه به ما کمک می کند تا خانه یا هر ساختمان دیگری را به زیبایی بسازیم. ما فقط می توانیم کل فضا را روی یک تکه کاغذ ببینیم و یک چیدمان کامل برای تبدیل آن فضا به شکلی که می خواهیم ایجاد کنیم
 4. با وجود نقشه، می توانید حدس بزنید که کدام بخش از یک ساختمان واقعی می تواند چقدر سیمان، ماسه، بتن، رنگ یا چیزهای دیگر را مصرف کند. اگر نقشه وجود داشته باشد، میزان اشتباهات در ساخت خانه یا هر ساختمانی نیز کاهش می یابد.
مزایای طراحی نقشه انواع ساختمان پیش از ساخت

مزایای طراحی نقشه انواع ساختمان پیش از ساخت

نکات اصلی طراحی نقشه ساختمان های اداری، مسکونی و تجاری

اگرچه فاکتورهای طراحی مختلفی وجود دارد که طراحان باید برای طراحی نقشه انواع ساختمان بی نقص در نظر بگیرند، در اینجا نکات اصلی طراحی نقشه انواع ساختمان وجود دارد که هر طراح باید در نظر بگیرد.

 1. انتخاب یک سیستم روکش ساختمان مناسب می تواند به طراحان در طراحی نمای ساختمان بی نقص کمک کند.
 2. طراحان باید اطمینان حاصل کنند که عناصر شیشه ای مانع نماهای بخش داخلی ساختمان نمی شوند.
 3. درک الگوی نور نقش مهمی در طراحی و معماری دارد.
 4. استفاده از فناوری های مختلف به طراحان اجازه می دهد تا یک ساختمان عالی و ایمن طراحی کنند.
 5. طراحان باید از باز شدن درها و پنجره ها در جهت درست اطمینان حاصل کنند.
 6. سازگاری در طرح های نمای ساختمان در طراحی ضروری است.
 7. ایجاد تنوع زیستی با ویژگی های آب یک راه حل عالی برای ساختمان های مدرن است.
 8. طراحان باید به جای کمیت طراحی، کیفیت هر نقشه را در اولویت قرار دهند.
 9. طراحی یک نمای ساختمان عالی که برای ساکنین، عابران پیاده و بازدیدکنندگان جذاب باشد، دقت، صبر، خلاقیت و تفکر را می طلبد. طراحان هنگام طراحی نمای ساختمان باید چند قانون کلی طراحی را رعایت کنند.
رعایت ایمنی در طراحی نقشه انواع ساختمان

رعایت ایمنی در طراحی نقشه انواع ساختمان

رعایت ایمنی در طراحی نقشه انواع ساختمان

مطابق با حوزه های مسئولیت حرفه ای، رعایت چهار اصل ایمنی طراحی نقشه انواع ساختمان ها مهم است:

 1. طرح حفاظت در برابر آتش

برنامه ریزی برای حفاظت در برابر آتش برای یک ساختمان شامل یک رویکرد سیستمی است که طراح را قادر می سازد تمام اجزای ساختمان را به عنوان یک بسته سیستم ایمنی آتش سوزی کلی تجزیه و تحلیل کند.

 1. از ایمنی و سلامت ساکنین محافظت کنید

برخی از آسیب ها و بیماری ها مربوط به طراحی و بهره برداری ساختمان ناایمن یا ناسالم است. معمولاً می توان با اقداماتی که مواردی مانند کیفیت هوای داخل ساختمان، ایمنی الکتریکی، جلوگیری از سقوط و پیشگیری از تصادف را در نظر می گیرد، از این موارد جلوگیری کرد.

 1. کاهش خطرات طبیعی

باید تعمیر ساختمان ها و زیرساخت های آسیب دیده، از اثرات طوفان، سیل، زلزله، گردباد، کولاک و سایر بلایای طبیعی در نظر گرفته شود. درصد قابل توجهی از هزینه برای اقذامات را می توان صرفه جویی کرد اگر در طراحی ساختمان ها خطرات مرتبط با خطرات طبیعی عمده را به درستی پیش بینی کنند.

 1. تامین امنیت برای ساکنان و دارایی های ساختمان

طراحی ساختمان ایمن موثر شامل اجرای اقدامات متقابل برای بازدارندگی، شناسایی، به تاخیر انداختن و پاسخ به حملات متجاوزان انسانی است. همچنین اقدامات کاهشی را برای محدود کردن خطرات برای جلوگیری از آسیب فاجعه بار و ایجاد انعطاف پذیری در صورت وقوع حمله ارائه می دهد.

تامین امنیت برای ساکنان و دارایی های ساختمان

تامین امنیت برای ساکنان و دارایی های ساختمان

چه چیزی طراحی نقشه ساختمان ها را منحصر به فرد می کند

طراحی نقشه انواع ساختمان منحصربه فرد که برای متمایز شدن در میان بقیه طراحی ها انجام شده اند، ویژگی های منحصربه فردی را به نمایش می گذارند که معمولاً در طرح های ساده و پایه یافت نمی شوند. آن ها اغلب دارای عناصر طراحی و امکاناتی هستند که نیاز یا خواسته خاصی را برآورده می کند، مانند نصب در یک زمین با شکل عجیب یا پشتیبانی از سرگرمی مورد علاقه صاحبان و متقاضیان طراحی نقشه. اکثر طرح های نقشه انواع ساختمان منحصر به فرد دارای ظاهر بیرونی قابل توجهی هستند که در نگاه اول توجه هر کسی را به خود جلب می کند.

عناصر آینده نگر، ویژگی های داخلی خارق العاده، سبک اصلی یا شکل غیرمعمول تنها مواردی هستند که به طراحی نقشه انواع ساختمان منحصربه فرد فردیت خاص خود را می دهند. عناصر و ویژگی های متمایز و غیرعادی موضوع مشترک این طرح ها هستند. طرح های ساختمان معاصر در زمینه طراحی نقشه ی منحصر به فرد پیشرو هستند.

 

طرح های منحصربه فرد نقشه انواع ساختمان شامل برخی از پلان های طبقه مدرن و نقشه های ساختمان پیشرفته و همچنین بسیاری دیگر است که در یک خیابان معمولی محله یافت نمی شوند. در بیشتر موارد، این پلان های غیر معمول ساختامن توسط طراحان و معماران با تخیل برای اصالت ایجاد شده است. خطوط جالب پشت بام و ایوان هایی با شکل مشخص از ویژگی های مشترک آن هاست. علاوه بر این، پلان های طبقه منحصر به فرد ممکن است برای زمین های شیب دار، قسمت های گوشه ای یا حتی دامنه های تپه و زمین های کوهستانی طراحی شود.

این طراحی های غیر معمول ساختمان یک سبک نگرش الهام بخش و در عین حال راحت را ارائه می دهد. چیزی که یک طراحی نقشه انواع ساختمان را منحصر به فرد می کند در چشم بیننده است. در حالی که به دلایل مختلف، ممکن است بر اساس ترجیحات، سبک، سلیقه و نیازهای شخصی خود، طرح های منحصربه فردتری همواره طاحی شوند.

چه چیزی طراحی نقشه انواع ساختمان را منحصر به فرد می کند

چه چیزی طراحی نقشه انواع ساختمان را منحصر به فرد می کند

انواع نقشه های موجود در ساختمان ها

با توجه به جزئیات و پیچیدگی یک پروژه، انواع مختلف نقشه ها توسط یک معمار برای درک آسان و روان کار فرآیند ساخت صادر می شود. برخی از انواع نقشه ها در زیر نام برده شده اند.

 • نقشه سایت
 • نقشه طبقه
 • برش متقاطع
 • ارتفاع خارجی
 • ارتفاع داخلی
 • طرح های منظره
انواع نقشه های طراحی ساختمان

انواع نقشه های طراحی ساختمان

سخن پایانی

برای طراحی نقشه انواع ساختمان در قدم اول باید با مشاورین و متخصصین معماری و طراحی مشورت کنید. در ادامه از میان گروه های طراحی پیشنهادی بهترین تیم طراحی با سابقه ای درخشان را انتخاب کنید. همیشه در نظر داشته باید که ساختن یک ساختمان ایمن سلامت ساکنین و کاربران را تضمین می کند، پس اولین نکته در طراحی نقشه انواع ساختمان و انتخاب یک تیم مجرب برای طراحی رعایت اصول ایمنی در ساختمان سازی است.

Back to list

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *