فاز های پروژه های عمرانی

آشنایی با فاز بندی ساختمان

آشنایی با فاز بندی ساختمان در معماری و نحوه طراحی نقشه ، پس از جمع آوری اطلاعات راجب به پروژه و مطالعه درباره  شرایط محیطی ، از جمله آب وهوا که نقش موثری بر روی ساخت ساز شما دارد وهمچنین استاندارها ، قوانین مربوطه به تراز کار و شروع  فاز صفر پروژه نوبت به طراحی فاز یک می ‌رسد .

موضوع این مقاله از هلدینگ ساختمانی پادیرمانا می باشد . که در ادامه گروه مهندسی ما به چگونگی فاز بندی و مراحل ساخت پروژه شما به بررسی دقیق تر این موضوع می پردازیم .

طراحی و ساخت نقشه

نقشه‌هایی که در فاز یک طراحی می‌شوند، ساختمان را برای کارفرما و استفاده کننده معرفی کرده و برای اخذ تایید شهرداری آماده می‌کند. فاز یک در واقع پیش‌نیازی برای طراحی فاز دو محسوب می‌شود. در ادامه این مطلب به بررسی دقیق‌تر این موضوع می‌پردازیم.

بعد از فاز صفر وارد مرحله بعد یعنی فاز یک می شویم که نقشه هایی که دراین فاز طراحی می شود بیانگر معرفی نقشه پروژه شما و کارای اخذ مجوز وتایدیه را از شهرداری برای ساخت  آماده می کند .

انواع فاز ساختمانی

­­-فاز صفر یاهمان طرح توجیهی :که شناخت نیازپایه، معین کردن اهداف بلند مدت پروژه،پیدا کردن مکانی مناسب برای طرح و مطالعات توجیهی وتکمیلی شما؛  فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی.

فاز یک طراحی بک گراند کار: انتخاب متخصصین ، مشاوران، بررسی های فنی ،مطالعات ژنوتکنیکی و توپوگرافی و تهیه نقشه های مقدماتی.

 • فاز دوم طراحی تفصیلی: تهیه نقشه ها، تهیه اسناد مناقصه، انتخاب پیمانکار و دستگاه نظارت.
 • فاز سوم اجرای پروژه پیمانی: اجرای پروژه و انجام عملیات ساخت.
 • فاز چهارم بهره برداری:تکمیل و توقف عملیات اجرایی، تحویل و نگهداری از پروژه.

 

نقشه اجرا پیمانی

نقشه یا plan مجموعه ای از طراحی‌ها و یا دیاگرام‌های دوبعدی ، سه بعدی از جوانب گوناگون

برای توصیف یک ساختمان ، یا ارتباط ساختمان‌ سازی با دستور العمل‌های ساخت مطابق شهرداری صورت می گیرد .

همچنین نقشه کشی اینplan  درفاز های مختلف بر روی کاغذ چاپ یا به صورت فایل دیجیتال درست کرد ک به صورت نقشه ای ساختمای طراحی ومعماری ساختمانی تقسسیم بندی می شوند .

آشنایی با فاز بندی ساختمان

به طور معمول در هر پروژه از سه فاز استفاده می کنند که فاز صفر، فاز یک، فاز دو طراحی ومعماری می شوند .

فازیک

 • نقشه های فاز یک با معیار یک به پنجاه یک به صد طراحی می شوند ، دراین گونه نقشه ها ویژگی های معماری ومشخصات نماهای ساختمان را نشان می دهد .دراین فاز اجرای سازه تاسیسات ، هزینه و زمان اجرای طرح مورد بررسی قرار می گیرد .

برای درک بهتر از پروژه به دیگران بااستفاده از ترسیم ای سه بعدی ، ماکت ، رنگ وسایه مناسب برحسب محیط چشم نواز که بر پروژ شما قراره تاثیر میگذارد را به ترسیم کنید، معمولا طراحان دیواره های ماکت را پررنگ تر وسایه میزنند بااین اوصاف ماکت شما عمیق تر دیده می شود وفضای داخلی ، مبلمان ، محیط بیرونی را در ذهن مخاطب به پرده می کشد .

 • قابل ذکر است که در فازیک (طراحی ، معماری)؛ تمامی اطلاعات بدست آمده دز فاز صفرپایه گذاری می شود .
 • نقشه اولیه فاز یک می پردازد به طراحی وایجاد پلن های معماری ف مقطع معماری وعناوین مشابه به آن می باشد .
 • در صورت تغییرات لازم وخروجی مشترک بابهترین وصرفه جویی درهزینه این تبادل نظر در جهت اخذ مجوز های لازم برا مرحل اجرا با هماهنگی باکارفرما وبرسی آن ب مراکز صادر کننده داده می شود .
 • مهم ترین فاز طراحی معماری فارز یک است لذا ازین جهت اهمیت دارد ،مطابق استانداردها ملی ، تعداد جلسات بیشتر برا تصمیم گیری بهتر، باید شکل گیرد چراکه درفازبعدی مشکل ساز وکسری بودج تخریب آن روبه رو نشویم براهمین باید دقیق تروردبررسی قرار گیرد تا درفاز بعدبامشکل روبه رو نشوید .

آشنایی با فاز بندی ساختمان ، فاز دو

 • قابل توجه هست که بدانید فاز بندی ساختمان بخش اصلی هر پروژه در فاز دو آن طراحی می شود .
 • فوندانسیون ای کار، طراحی قالب کار،ابعاد دیوار ها لوله های به کاربرده شده در مرحله ساخت، پنجره ، درها، نوع مصالح کیفیت آنها ، نحوه ساخت، جنس به کاربرده شده ، مصالح کف سازی ،استقرار ، نماها به صورت ریز درآورد ومورد بررسی قرار می گیردند دراین مرحله .
 • از آنجاکه در مرحله فاز یک دقت لازم واطلاعات پایه همچنان ناقص است ، پروه در مرحله خام بودن قرار دارد که در فاز دو کامل می شود .
 • این نوع نقشه های معماری توسط کارشناسان معماری که درآن مشخصات کامل وجزئیات هریک به طور مجزا اجرا میکنند وبخش های هر قسمت از ساختمان را مشخص می شود .
 • نقشه سازه فاز دو؛این بخش به مهندسین محسابه کننده واستقرار ستون ها تیرها معین می شود.

 

طراحی فاز دو

طراحی فاز دو

نقشه کشی تاسیات مکانیکی ساختمان

در این بخش درفاز دو ،مهندس مکانیک بخش های ساختمان را طراحی میکند ورودی وخروجی آب، نحوه کشیدن لوله ها، سیستم گرمایش وسرمایش ساختمان ،نصب چگونگی غریق های آتش نشانی برا مواقع حوادث طراحی می کند.

آشنایی با فاز بندی ساختمان

نقشه کشی تاسیسات برقی ساختمان ، از زیر مجموع های فاز دو می باشد که مهندسین اجزای الکتریکی ابعاد ومعرفی سیتم روشنایی ، جای پریز برق مینیاتور، خط  ورودی خط تلفن ساختمان را مشخص میکنند .

آشنایی با فاز بندی ساختمان که درموارد بالا اشاره شد کل پروژه شامل به بعضی ازنکاتی که ما برای شما قرار می دهیم عنوان می شود.

بیس کار از پایه وزیر بنای ماکت شروع می شودکه به نمایش میگذارد مهندسین که از فاز صفر تازه بدست می آید ودر فازیک نقشه کامل تر شده و موارد گسترده تری رو تجزیه می شود که بعداز آنالیز این بخش  وارد مرحله آخر فاز دو می شود که سخت تر ،محاسبه وترسیم نقش های اجرایی رو میز گذاشته می شود تا برنامه ریزان برای بهتر پیش بردن نقشه ایده بدهند.

ازسایت پادیرمانا روند صفرتا صد کار توسط کارشناسان متخصص ماکه برطبق استانداردهای کشور انجام می شود را برای دوستانتان هم به اشتراک بگذارید( آشنایی با فاز بندی ساختمان) .

Back to list

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *