مشاوره ساخت و ساز

صفر تا صد پروژه های ساختمانی

در خانه هایی که در حال زندگی هستند  شاید هیچ وقت به این فکر نکرده اند که این خانه امن و  گرم و ایمنی که در آن زندگی می کنند چگونه ساخته شده است بسیاری از افرادی که صاحب یک زمین هستند، به دلیل ترس دائمی از ورود به مرحله ساخت و ساز، هرگز به فکر ساختن ساختمان در زمین خود نیفتاده اند، همیشه می ترسند. این مرحله به کسانی که میخواهند ساختمان سازی نمایند کمک شایانی میکند تا با ذهنی سازمان یافته شروع به ساخت و ساز نمایند . در این محتوا به شما مراحل کامل پروژه های ساختمانی را آموزش می دهیم.

با فنی تر شدن صنعت ساختمان سازی عملکردهای متفاوتی توسط سازندگان وجود دارد که این تغییرات در عملکرد ها برای صرفه جویی در زمان و هزینه های عمرانی است البته مالکان پروژه ها با استفاده از تکنولوژی به روز سعی می کنند از تجهیزات و مصالح بهتری استفاده کنند و سازندگان ساختمان ها اشتیاق بیشتری برای ساخت و ساز دارند مراحل ساخت و ساز قانون های خودش را دارد اول از اینکه باید مجوز ساخت داشته باشیم که با گذراندن مراحلی، مجوزرا میگیریم و بعد از آن نوبت به نقشه کشی معماری می رسد.

صفر تا صد پروژه های ساختمانی

صفر تا صد پروژه های ساختمانی

این نقشه اطلاعاتی در مورد مساحت ملک اندازه ملک و تعداد طبقه های ملک و فضایی که ملک اشغال میکند را شامل میشود . به این نقشه ،شهرداری اهمیت زیادی میدهد . این نقشه توسط کارشناسان شهرداری بررسی می شود اگر نیاز به اصلاح باشد باید آن را انجام دهد اگر نیازی نباشد تاییدیه نقشه صادر می شودو بعد از این دو مرحله حالا نوبت به  اخذ گواهی پروانه ساختمان است و باید این پروانه را داشته باشیم زیرا اگر شروع به ساخت و ساز نماییم و این پروانه را نداشته باشیم این کار ساخت و ساز غیر قانونی بوده و جلوی کار را میگیردو همین کار باعث گرفتن زمان زیادی برای ساخت و ساز میشود .

آشنایی با مراحل پروژه های ساختمانی

از کارهای قانونی و مدارک لازم را در جهت اخذ گواهینامه انجام می دهیم تا جواز پروانه ساختمان را بگیریم و حالا می توانیم کار تخریب و نوسازی ساختمان را انجام دهیم.

آشنایی با مراحل پروژه های ساختمانی

آشنایی با مراحل پروژه های ساختمانی

مرحله اول از پروژه ساختمانی گود برداری ساختمان

پایه ها قسمت هایی از ساختمان هستند که نیروهای ساختمان را به سمت زمین حرکت می دهند و در نتیجه از شدت ارتعاش کاسته و ساختمان را تقویت می کنند. عملیات پی ابتدا باید حفاری شود. حفاری برداشتن حجم زیادی از خاک است که منجر به ایجاد حفره بسیار بزرگی به عمق حداقل نیم متر در سراسر زمین می شود.

با توجه به نوع و اندازه  پروژه ساختمانی که قرار است ساخته شود کل سطح زمین و ابعاد آن تا عمق مشخصی شروع به گودبرداری میکنیم اگر ارتفاع ساختمانی که قرار است ساخته شود خیلی زیاد نباشد، گودبرداری سطح پایین را گودبرداری سطحی نیز می گویند. این نوع گودبرداری را می توان گاهی به صورت دستی حتی با کلنگ و بیل انجام داد. گودبرداری عمیق برای ساخت ساختمان های بزرگ و برج های بلند مورد نیاز است که با استفاده از بیل مکانیکی و ماشین آلات حفاری انجام خواهد شد.گود برداری برای فونداسیون ساختمان برای استحکام و مقاومت بیشتر ساختمان انجام میشود .

مرحله اول از پروژه ساختمانی گود برداری ساختمان

مرحله اول از پروژه ساختمانی گود برداری ساختمان

در عملیات ریختن، بتن اولیه مستقیماً با خاک تماس پیدا نمی کند. در عوض به لایه کم سیمان ریخته میشود  و سپس پایه ها را روی آن می گذارند. این امر احتمال خوردگی و فرسایش پایه ها را به حداقل می رساند. در این مرحله نقشه پروژه ساختمانی که پی و سایر موارد روی کاغذ مشخص شده است نیز روی زمین اجرا می شود.

 مرحله دوم سفت کاری و فونداسیون

بعد از اینکه ساختمان تخریب شد و گودبرداری شد نوبت آرماتوربندی پروژه ساختمانی است که در این مرحله  از در کنار هم قرار گرفتن میلگرد ها و بتن به وجود می آید  با انجام این کار ساختمان مقاومت تری را می سازیم  البته بتن نمیتواند جلوی زلزله و سایر ارتعاشات زمین را بگیرد در نتیجه از میلگردی که از جنس فولاد است و در وسط بتن قرار گرفته میشود که باعث میشود اسکلت در قسمت های مختلف ساختمان مثلا سقف ،پاگرد ،پله بتوانند در مقابل فشارهای مختلف ایستادگی کنند و مقدار مصرفی میلگرد در هر ساختمان با توجه به نوع ساختمان فرق میکند .سپس نوبت به قالب بندی میرسدقالب گیری یکی دیگر از فرآیندهای ساخت یک ساختمان بتنی است که از قطعات چوبی یا فلزی برای تشکیل بتن استفاده می شود. در مرحله بتن، بتن قبل از سخت شدن نرم است و ممکن است فرو بریزد. بنابراین وجود قالب ها باعث می شود که بتن شکل خود را تا زمان سخت شدن و با مقاومت بالا در برابر چسبندگی حفظ کند.

در این مرحله، قالب ها باید به دقت سوار و سفت شوند. در غیر این صورت ممکن است در حین کار در اثر فشارها باز شوند و به بتن آسیب برسانند. در ایران استفاده از قالب های چوبی برای بتن ساختمانی بیشتر متداول است. از آنجایی که تخته های قالب ممکن است در زمان قالب گیری به بتن مرطوب بچسبند، برای جلوگیری از این اتفاق، آنها را با روغن های چرب مخصوص سطح کنید. همچنین روغن کاری تخته ها از پخش شدن رطوبت بتن به چوب جلوگیری می کند و بتن را محکم می کند.

 مرحله دوم سفت کاری و فونداسیون پروژه های ساختمانی

 مرحله دوم سفت کاری و فونداسیون پروژه های ساختمانی

بتن ریزی یکی از قسمت های مقاوم سازی ساختمان می باشد در این قسمت باید بسیار دقت نماییم تا کار بدون ایراد پیش برود بنابراین ضریب خطا باید تا حد امکان پایین باشد، در غیر این صورت ایمنی ساختمان را به خطر می اندازد.در مرحله اسکلت دو نوع اسکلت داریم یک فلزی دو بتنی هر دو اسکلت ها بسیار مقاوم هستند ولی اسکلت فلزی باید هزینه زیادتری پرداخت کنیم در نتیجه افرادی که ملک را می سازند تمایل بیشتری به ساخت با اسکلت بتنی هستند  البته اسکلت های فلزی دارای مزایای بسیاری است از جمله این مزایا

1- وزن پروژه ساختمانی که با اسکلت فلزی ساخته میشود کمتر است

2- ساختمان حالت ارتعاشی کمتری دارد

3- اگر در ساختمان مشکل یا نقصی پیش بیاید بدون آنکه مصالحی ازبین رود میتوان این نقص را برطرف کرد

4- ساخت ساختمان بسیار سریع میشود

البته سازه های فلزی مقاومت کمتری در برابر آتش سوزی دارند پس به طور کلی میتوان گفت که نوع فعالیت و کاربرد ساختمان تعیین کننده جنس مصالح  پروژه ساختمانی است . اسکلت های فولادی را می توان به عنوان دست دوم فروخت، اما چیزی برای تخریب ساختمان های بتنی وجود ندارد. . با توجه به موارد مطرح شده، انتخاب بین این دو نوع سازه به طور مطلق امکان پذیر نیست، بلکه باید بسته به نوع ساختمان و نوع کاربری آن تعیین شود.و بعد به سراغ سقف ساختمان میرویم که همه این توضیحاتی که در بالا گفته شد مراحل فونداسیون ساختمان می گویند.

کلیه امور پروژه های ساختمانی توسط مهندسین مشاور پادیرمانا

کلیه امور پروژه های ساختمانی توسط مهندسین مشاور پادیرمانا

بعد از ساخت سقف نوبت به دیوار چیدن می رسد در ایران دیوار چینی با آجر انجام میشود ولی مدل های زیادی دیوار چینی وجود دارد که یکی از این مدلها ی دیوار چینی ،استفاده از دیوارهای پیش ساخته  عایق کاری شده است و در آخر بعد از دیوار چینی ریختن بتن برای استحکام بیشتر بر روی دیوارها است.

مرحله تاسیسات ساختمان

این مرحله باید قبل از نازک کاری ساختمان انجام شود در این قسمت جاهای کمد دیواری گذاشته و چارچوب آن را نصب میکند کانال کشی، لوله کشی آب و فاضلاب ،شوفاژ و غیره را هم انجام می دهند سپس به سراغ لوله گذاری برق برای ساختمان باید انجام شود و بعد از آن شیب پشت بام کف ساختمان پارکینگ و تمام جاهایی ا ز ساختمان  که احتیاج به شیب بندی دارند را انجام می دهند بعد از این مرحله حالا نوبت به نازک کاری ساختمان می رسد .

نازک کاری پروژه های ساختمان 

این مرحله گچ و خاک ساختمان انجام میشود و این گچ نقش پوشانندگی دیوارهای ساختمان را دارد بعد از گچکاری نوبت به کاشیکاری، نقاشی ،برقکاری و نصب در و پنجره می باشد.

کف سازی

حالا نوبت به آن رسیده تا کف ساختمان را با کف پوشی که در نظر داریم کفپوشی نمایید این کفپوش ها شامل :سرامیک ،سنگ، کاشی می باشد

انجام تاسیسات برقی پروژه های ساختمانی

انجام تاسیسات برقی پروژه های ساختمانی

نصب چهارچوب درها و پنجره ها درها و پنجره ها

طبق قانون ۱۹ مقررات ملی باید دو جداره باشند و اگر پنجره های دوجداره نباشند در گرفتن پایان کار دچار مشکل می شویم اگر پایان کار هم نداشته باشیم در آخر کار که ساختمان تمام شد نمیتوانیم نقل و انتقالی در ساختمان انجام دهیم .

اجرای نما

زمانیکه ساختمان در حال ساخت هست میتوانیم هزمان با گچ کاری نمای ساختمان را هم درست کنیم جنس نما خانه میتواند از سنگ یا سرامیک باشد .

گواهی پایان ساخت ساختمان

در آخر کار که  ساختمانمان  تکمیل شد باید عملیات ساخت  ساختمان به صورت استاندارد مورد تایید قرار گرفته باشد تا بتوان گواهی پایان ساخت ساختمان را دریافت کنیم اگر گواهی پایان ساخت نداشته باشیم نمیتوانیم عملیات نقل و انتقالات ساختمان را انجام دهیم .

تاسیسات برقی ساختمان های مسکونی

تاسیسات برقی ساختمان های مسکونی

برای دریافت مشاوره رایگان درباره کلیه امور پروژه های ساختمانی، بازسازی، مقاوم سازی، نقشه، پایان کار، تاسیسات برقی، مکانیکی و … میتوانید با مشاورین متخصص مجموعه مهندسین مشاور پادیرمانا در ارتباط باشید.

Back to list

Related Posts

2 thoughts on “صفر تا صد پروژه های ساختمانی

 1. مهدی پزشکیان قزوینی says:

  با سلام و عرض ادب

  خواهشمندیم ما را در تکمیل پروژه ساختمانی حضرت امام رضا ع مشارکت در ساخت مجمتع عمارت یک طبقه تجاری و ۱۵ طبقه مسکونی،تفریحی،اداری متروکه از سال ۹۲ از حصه خودمان که ۵ واحد تجاری در طی قرار داد پیش فروش و مبایعه نامه و نقشه utm زمین ۶۰۰۰ مترمربع متعلق به ما میبوده و واقع در منطقه ۲۲ شهرداری بزرگراه آیت الله حکیم به موازات بزرگراه شهید همت غرب محله گلستان میدان ساحل رودخانه کن پارک جنگلی تفریحی چیتگر معابر موسسه آموزشی عالی شهید محمد علامه قزوینی پلاک ثبتی ۱۹۳۱ پروژه برج عمارت ارغوان اخبار جام جم صداوسیما و سازمان‌های وابسته حمایت کنید .موفق و موید باشید .

  1. padirmana says:

   سلام و عرض ادب.
   لطفا در صورت امکان با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.
   021-45105
   سپاس

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *