مقالات

امکان سنجی چیست؟

 

امکان سنجی به تجزیه و ارزیابی و تحلیل کردن پتانسیل یک پروژه طبق مطالعه های پایه ریزی و تحقیق های انجام گیری شده است که مراحل تصمیم گیری را ساپورت و پشتیبانی می کند که به آن مطالعات امکان سنجی نیز گفته می شود به عبارت دیگر و برای درک بهتر باید بگوییم که امکان سنجی بررسی کردن عملی بودن  و یا نبودن یک پروژه پیشنهادی و یا یک سیستم پیشنهادی می باشد.

در امکان سنجی چه چیز های مورد بررسی قرار می گیرد؟

در امکان سازی که به خوبی طراحی شده است زمینه و حوزه تاریخی پروژه و یا کسب و کار، توضیحات لازم محصول و یا کار پروژه، رسید ها و برنامه ای حسابداری، جزئیتان پروژه و عملیات صورت گرفته، تحقیق درباره بازاریابی،اطلاعات در حوزه امور مالی و البته قوانین و تعهدات موجود را به خوبی فراهم می کند لازم به ذکر است که تمامی این بررسی های اجمالی قبل از انجام پروژه صورت می گیرد و در حالت کلی تانسیل موفقیت آن را بررسی و ارزیابی می نماید ببه  همین خاطر به صورت بی طرف و طبق حقایق موجود تصمیماتی در ارتباط با کار و پروژه می گیرد.

مبحث های مختلف مطالعه های امکاان سنجی

مطالعه های انجام شده برای امکان سنجی دارای مباحث گوناگون و مهمی دارد که در رابطه با امکان انجام شدن پروژه انجام می شود و در ادامه به آن اشاره می کنیم:

امکان سنجی حقوقی: در این روش پروژه را از نظر قاون و قوانین بررسی می کنند تا برخلاف آن ها نباشد.

مشاهده بیشتر...
اجرای پروژه های ساختمانی

امکان سنجی اقتصادی: در این مبحث پروژه را از نظر اینکه در آینده سود آور است یا نه مورد بررسی قرار می دهند و در آن هزینه های صورت گرفته و سوده حاصله بررسی می شود.

امکان سنجی فنی: در این مبحث تمامی منابع فنی مورد نیاز برای انجام و اتمام پروژه بررسی می شود.

امکان سنجی زمانی: در این مرحله از امکان سنجی زمان پیاین عملیات و پروزه بررسی و تخمین زده می شود و اگر زیاد طول بکشد و هدف های مد نظر را پشتیبانی نکنو پروژه با شکست رو به رو خواهد شد.

امکان سنجی عملیاتی: در این امکان سنجی درصد عملیاتی شدن پروژه بر حسب دیگر موارد امکان سنجی شده بررسی و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

امکان سنجی سیستمی: در این بحث نوع سیستمی و ویژگی های آن مورد ارزیابی قرار می گرد.

امکان سنجی اجتماعی: در این مرحله هزینه های احتمالی موجود برای اشخاص دیگر و بهره برنده ها از این پروژه مورد بررسی قرار می گیرد.

کاربرد امکان سنجی چیست؟

امکان سنجی یکی از اساسی ترین و مهم ترین کار هایی است که قبل از شروع شدن پروژه و یا کار انجام می شود و بدون انجام دادن آن شروع پروژه یک ریسک بالایی با خود به همراه دارد که ممکن است سبب از دست دادن هزینه زیاد و البته انرژی شود. به عبارت ساده تر امکان سنجی امکان تحقیق یافتن و یا نیافتن یک برنامه و هدف را بررسی می کند که در آن شرایط لازم به درستی و دقیق ارزیابی می شود انجام امکان سنجی اغلب توسط یک فرد و یا اشخاص دیگری بیرون از مجموعه سرمایه گذاران و شریک ها و سهام دار های یک کار و پروزه و شرکت صورت می گیرد و اطمینان نسبی نسب به روژه به وجود می آورد و سبب می شود تا سرماهی گذاران و کارگزاران یک شرکت و پروزه با اعتماد و اسودگی خیال قدم در این پروزه بگذارند در نتیجه نمی توان یک کاربرد دقیق از امکان سنجی را گفت چرا که این برنامه ریزی از قبل، برای تمامی کسب و کار ها وعملیات و … کاربرد دارد و تمامی افراد می توانند به راحتی از آن کمک بگیرند و به کار خود رونق ببخشند و پیشرفت نمایند.

مشاهده بیشتر...
فاز دو پروژه چیست؟

امکان سنجی پروژه های عمرانی

یکی از مهم ترین اقداماتی که در پروژه های عمرانی انجام می شود امکان سنجی قبل از پروژه است که از الگو ها و قوانین مختص به خود تبعیت می کند. امروزه بسیاری از ساختمان سازی و برج سازی ها و دیگر عملیات عمرانی به دلیل امکان سنجی نادرست و ارزیابی به اشتباه با شکست رو به رو شده اند و علاوه بر نداشتن هیچ سودی باعث ضرر رسیدن به سرمایه گذاران و پیمانکاران و دیگر عوامل شده است. امکان سنجی پروژه های عمرانی این امکان را فراهم می آورد تا هزینه های احتمالی، زمان پایان کار، منابع مورد نیاز، واکنش مردم و اجتماع و …. را به صورت حدودی تخمین بزنید و طبق برنامه ریزی درست پیش بروید تا برای مثال با گران شده مصالح پروزه را نخوابانید و چه بسا با یک سری تغییرات و اعمال آن ها در پروژه به سود بسیار کلانی نیز دست یابید.

امکان سنجی پروزه ها با پادیرمانا

مجموعه پادیرمانا با مهندسین و مشاورین و کارکنان مجرب و حرفه ای با تجربه بسیار درخشان مطالعات امکان سنجی پروژه های شما را به عهده می گیرد و با تحقیق های دقیق و ارزیابی درست و طراحی های اصولی شما را در داشتن یک پروژه موفق و کسب و کاری درست همراهی می کنند و راه درست را به شما نشان می دهد. با پادیرمانا دیگر نیازی نیست که نگران کار ها و پروژه هایتان باشید همه چیز را به ما بسپارید و با خیالی راحت از سرمایه گذاری خود لذت ببرید.جهت کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه نمایید.

مشاهده بیشتر...
انواع پیمان و قرارداد های ساختمانی

 

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “امکان سنجی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.