مقالات

امکان سنجی چیست؟

 

امکان سنجی به تجزیه و ارزیابی و تحلیل کردن پتانسیل یک پروژه طبق مطالعه های پایه ریزی و تحقیق های انجام گیری شده است که مراحل تصمیم گیری را ساپورت و پشتیبانی می کند که به آن مطالعات امکان سنجی نیز گفته می شود به عبارت دیگر و برای درک بهتر باید بگوییم که امکان سنجی بررسی کردن عملی بودن  و یا نبودن یک پروژه پیشنهادی و یا یک سیستم پیشنهادی می باشد.

در امکان سنجی چه چیز های مورد بررسی قرار می گیرد؟

در امکان سازی که به خوبی طراحی شده است زمینه و حوزه تاریخی پروژه و یا کسب و کار، توضیحات لازم محصول و یا کار پروژه، رسید ها و برنامه ای حسابداری، جزئیتان پروژه و عملیات صورت گرفته، تحقیق درباره بازاریابی،اطلاعات در حوزه امور مالی و البته قوانین و تعهدات موجود را به خوبی فراهم می کند لازم به ذکر است که تمامی این بررسی های اجمالی قبل از انجام پروژه صورت می گیرد و در حالت کلی تانسیل موفقیت آن را بررسی و ارزیابی می نماید ببه  همین خاطر به صورت بی طرف و طبق حقایق موجود تصمیماتی در ارتباط با کار و پروژه می گیرد.

مبحث های مختلف مطالعه های امکاان سنجی

مطالعه های انجام شده برای امکان سنجی دارای مباحث گوناگون و مهمی دارد که در رابطه با امکان انجام شدن پروژه انجام می شود و در ادامه به آن اشاره می کنیم:

امکان سنجی حقوقی: در این روش پروژه را از نظر قاون و قوانین بررسی می کنند تا برخلاف آن ها نباشد.

امکان سنجی اقتصادی: در این مبحث پروژه را از نظر اینکه در آینده سود آور است یا نه مورد بررسی قرار می دهند و در آن هزینه های صورت گرفته و سوده حاصله بررسی می شود.

امکان سنجی فنی: در این مبحث تمامی منابع فنی مورد نیاز برای انجام و اتمام پروژه بررسی می شود.

امکان سنجی زمانی: در این مرحله از امکان سنجی زمان پیاین عملیات و پروزه بررسی و تخمین زده می شود و اگر زیاد طول بکشد و هدف های مد نظر را پشتیبانی نکنو پروژه با شکست رو به رو خواهد شد.

امکان سنجی عملیاتی: در این امکان سنجی درصد عملیاتی شدن پروژه بر حسب دیگر موارد امکان سنجی شده بررسی و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

امکان سنجی سیستمی: در این بحث نوع سیستمی و ویژگی های آن مورد ارزیابی قرار می گرد.

امکان سنجی اجتماعی: در این مرحله هزینه های احتمالی موجود برای اشخاص دیگر و بهره برنده ها از این پروژه مورد بررسی قرار می گیرد.

کاربرد امکان سنجی چیست؟

امکان سنجی یکی از اساسی ترین و مهم ترین کار هایی است که قبل از شروع شدن پروژه و یا کار انجام می شود و بدون انجام دادن آن شروع پروژه یک ریسک بالایی با خود به همراه دارد که ممکن است سبب از دست دادن هزینه زیاد و البته انرژی شود. به عبارت ساده تر امکان سنجی امکان تحقیق یافتن و یا نیافتن یک برنامه و هدف را بررسی می کند که در آن شرایط لازم به درستی و دقیق ارزیابی می شود انجام امکان سنجی اغلب توسط یک فرد و یا اشخاص دیگری بیرون از مجموعه سرمایه گذاران و شریک ها و سهام دار های یک کار و پروزه و شرکت صورت می گیرد و اطمینان نسبی نسب به روژه به وجود می آورد و سبب می شود تا سرماهی گذاران و کارگزاران یک شرکت و پروزه با اعتماد و اسودگی خیال قدم در این پروزه بگذارند در نتیجه نمی توان یک کاربرد دقیق از امکان سنجی را گفت چرا که این برنامه ریزی از قبل، برای تمامی کسب و کار ها وعملیات و … کاربرد دارد و تمامی افراد می توانند به راحتی از آن کمک بگیرند و به کار خود رونق ببخشند و پیشرفت نمایند.

امکان سنجی پروژه های عمرانی

یکی از مهم ترین اقداماتی که در پروژه های عمرانی انجام می شود امکان سنجی قبل از پروژه است که از الگو ها و قوانین مختص به خود تبعیت می کند. امروزه بسیاری از ساختمان سازی و برج سازی ها و دیگر عملیات عمرانی به دلیل امکان سنجی نادرست و ارزیابی به اشتباه با شکست رو به رو شده اند و علاوه بر نداشتن هیچ سودی باعث ضرر رسیدن به سرمایه گذاران و پیمانکاران و دیگر عوامل شده است. امکان سنجی پروژه های عمرانی این امکان را فراهم می آورد تا هزینه های احتمالی، زمان پایان کار، منابع مورد نیاز، واکنش مردم و اجتماع و …. را به صورت حدودی تخمین بزنید و طبق برنامه ریزی درست پیش بروید تا برای مثال با گران شده مصالح پروزه را نخوابانید و چه بسا با یک سری تغییرات و اعمال آن ها در پروژه به سود بسیار کلانی نیز دست یابید.

امکان سنجی پروزه ها با پادیرمانا

مجموعه پادیرمانا با مهندسین و مشاورین و کارکنان مجرب و حرفه ای با تجربه بسیار درخشان مطالعات امکان سنجی پروژه های شما را به عهده می گیرد و با تحقیق های دقیق و ارزیابی درست و طراحی های اصولی شما را در داشتن یک پروژه موفق و کسب و کاری درست همراهی می کنند و راه درست را به شما نشان می دهد. با پادیرمانا دیگر نیازی نیست که نگران کار ها و پروژه هایتان باشید همه چیز را به ما بسپارید و با خیالی راحت از سرمایه گذاری خود لذت ببرید.جهت کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه نمایید.

 

Back to list

One thought on “امکان سنجی چیست؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *