مقالات

انواع پیمان و قرارداد های ساختمانی

 

انواع پیمان و قرارداد های ساختمانی اغلب از نظر روش اجرایی و فنی تقسیم و دسته بندی می شوند و یا از لحاظ شرایط حقوقی موجود و نحوه محاسبه هزینه و پرداخت مبلغ های کارکرد تقسیم می شوند که در ادامه با آن ها اشنا می شویم.

انواع پیمان و قرارداد های ساختمانی

انواع قرار داد های ساختمانی برحسب شیوه اجرا:

شیوه تک عاملی یا همان امانی: این شیوه راحت ترین و کم دردسر ترین روش می باشد که تمامی مسولیت ها و کار ها همچون هزینه های پروژه، اجرایی کردن آن، تامین ماشین و ابزار آلات مورد نیاز و نیروی انسانی و … به عهده کارفرما می باشد این نوع از قرار داد های ساختمانی اکثرا برای بازسازی و تعمیر و انجام پروژه های کوچک به کار برده می شود و کم تر پش می آید از آن برای پروژه های بزرگ استفاده کرد.

شیوه دو عاملی یا همان طرح و ساخت: در این شیوه هدف از انجام و اجرایی شدن پروژه توسط کار فرما تعیین می شود و با یک قرارداد پروژه را به شرکت های طراح و سازنده می سپارد که معمولا برای پروژه های عمرانی به کار برده می شود.

شیوه دو عاملی یا همان EPC: این شیوه قرار داد در حالت کلی برای پروژه های صنعتی به کار برده می شود که در آن کارفرما اجرای کل پروژه و تدارکات و طراحی را تماما به پیمانکار واگذار می کند که دو حالت دارد: در حالت اول قسمتی از طراحی توسط کار فرما انجام می شود و بقیه مراحل توسط پیمانکار انجام می شود که به آن قرارداد EPC متعارف گفته می شود و  اگر کارفرما هیچ نقشی نداشته باشد صفر تا صد پروزه توسط پیمانکار صورت گیرد به آن قرارداد EPC کامل می گویند.

شیوه سه عاملی: همانطور که از نامش پیدا است در این شیوه سه عامل پیمانکار، مشاور و کارفرما حضور دارند که در آن کارفرما برای طراحی و نقشه پروزه به طراح و شرکت مهندسی مشاور مراجعه می کند و برای اجرایی کردن آن سراغپیمانکار کل و یا جز می رود. در این شیوه هماهنگی پیمانکار با مشاور طراح و بقیه افراد توسط کارفرما انجام می شود.

شیوه چهار عاملی یا همان مدیریت اجرا: این شیوه حالت تکمیل شده شیوه سه عاملی می باشد چرا که عامل چهارم نیز به آن ها اضافه می شود و آن هم شخصی است که هماهنگی بین این عوامل را انجام می دهد و اینگونه احتمال خطر و ریسک کارفرما بسیار کم تر می شود.

شیوه امانی و پیمانی: این شیوه ترکیبی از شیوه امانی یا تک عاملی و پیمانی است به این صورت که بخشی از پروژه به صورت امانی انجام می شود و بخش دیگر ان به صورت پیمانی.

شیوه مدیریت ساخت و مشاور: در این حالت کارفرما به جای یک پیمانکار با دو پیمانکار قرارداد می بندد که یکی از ان ها موظف به مدیریت و برآورد کردن هزینه های پروزه و هماهنگی و زمانبدی آن است و دیگری مسولیت اجرایی کردن پروژه را به عهده دارد.

انواع قرارداد های ساختمانی برحسب نحوه پرداخت:

شیوه پرداخت طبق فهرست بها: این شیوه از قرارداد جز رایج ترین روش ها می باشد که بیشتر برای پروژه های اجرایی به کار برده می شود و چندان برای پروزه های تحقیقی کاربرد ندارد. در این شیوه پیمانکار در یک بازه زمانی مشخصی هزینه فعالیت های انجام شده را همچون بتن ریزی و اسکلت سازی و … را طبق مبلغ ارائه شده هر ساله سازمان مدیریت و برنامه ریزی به صورت یک فایل مرتب و دسته بندی شده اماده می کند و به کارفرما ارائه می دهد.

شیوه پرداخت هزینه مقطوع lump sum : در این شیوه قرار داد بین پیمانکار و کارفرما برحسب یک هزینه معادل سازی از پیش بسته می شود و جزئیات هزینه انجام شده اهمیتی ندارد و به نوعی محاسبه هزینه با پیشرفت ار و اجرایی شدن پروژه انجام می شود و یک عیب نیز دارد و آن هم این است که اگر مدت زمان اجرایی و تکمیل پروژه بیشتر شود و قیمت ها تغییری یابد پیمانکار دچار مشکل و احتمالا ضرر می شود.

شیوه پرداخت cost plus: در این شیوه پرداخت به پیمانکار طبق هزینه های صرف شده برای اجرا پروژه و مبلغ مشخصی از سود که قبلا در قرارداد ذکر شده است صورت می گیرد و به عبارتی پرداختی طبق مقدار کار انجام شده می باشد و درصد پیشرفت در آن نقشی ندارد.

انواع پیمان و قرارداد های ساختمانی

انواع قرارداد های ساختمانی برحسب مالی و حقوقی:

قرارداد خرید خدمت: در این شیوه پیمانکار تمامی هزینه های اجرایی و سرمایه اولیه اجرا پروژه را به عهده می گیرد و بعد از اتمام پروژه کارفرما هزینه ها را باز پرداخت می نماید.

قراردا ساخت و انتقال: در این شیوه از قرارداد پیمانکارتمامی کار هایی پروزه را انجام داده و تکمیل می نماید و طی مدت زمان ذکر شده در قرارداد پروژه را به اسم خود در می آورد و از آن بهره برداری می نماید اما در نهایت بعد از اتمام زمان قرارداد پروژه را به کارفرما باز می گرداند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر  راجب انواع پیمان و قرارداد های ساختمانی و اجرای پروژه به این لینک مراجعه نمایید.

تولید محتوا : کانون تبلیغاتی فرمو

 

 

 

 

Back to list

One thought on “انواع پیمان و قرارداد های ساختمانی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *