مقام سازی, مقاوم سازی ساختمان های تجاری

مقاوم سازی ساختمان های تجاری

مقاوم سازی ساختمان های تجاری، اگر به کمک افراد کاردان و ماهر انجام شود، می تواند با قیمت بسیار مناسب تر از ساختن یک ساختمان جدید انجام گیرد. این مقاوم سازی و نوسازی ساختمان به صورت تغییرات در ساختمان های تجاری ایجاد می شود و به نحوی است که بهره وری انرژی را کاهش می دهد و به تعریفی تقاضای انرژی را کمتر می کند.

بررسی افراد کاردان و متخصص برای ترمیم ساختمان

مقاوم سازی ساختمان های تجاری و هدف آن

 

مقاوم سازی ساختمان ها هزینه های عملیاتی را مخصوصا در ساختمان های قدیمی کمتر می کند. این عمل می تواند خود باعث جذب مشتری شود و به شما در درخشیدن در بازار کمک کند.

مقاوم سازی یعنی حفاظت از انرژی به صورتی که کمتر مصرف شود. این مصرف کمتر باعث می‌شود که هزینه کاهش یابد. باید در نظر داشته باشیم که حفظ انرژی، تنها دلیل انجام بازسازی ساختمان نیست.

هدف انجام مقاوم سازی ساختمان های تجاری، ایجاد ساختمانی با عملکرد بالا به کمک فرآیند طراحی یکپارچه است. شرکت ما در زمان انجام این پروژه، تمام اهداف طراحی کلیدی را انجام می دهد.

اکثر ساختمان های دارای استفاده های خاص، در اثر گذشت زمان دچار تغییر در استفاده و کاربرد می شوند. این ساختمان ها احتیاج دارند که بازسازی و مقاوم سازی شوند.

مقاوم سازی ساختمان به دلایل تغییرات کد، تغییر در افزایش بار خدماتی و یا نقص به دلیل خطا در طراحی ضروری است.

به کمک بررسی کردن رفتار سازه های بتنی، متوجه می شویم که دوام آنها با عوامل مختلفی، کاسته می شود. عوامل می تواند مانند خطاهای طراحی و محاسبه، انجام ناصحیح تغییرات در استفاده از سازه ها، آسیب ایجاد شده به وسیله اضافه بار، خورده شدن بتن و فولاد و در آخر شرایط محیطی باشد.

 

تعریف و معرفی FRP در مقاوم سازی ساختمان ها

 

اف آر پی مخفف کلمه Fiber Reinforced Polymer است. معنی این لغت فیبرهای پلی مری تقویت شده است. این ماده از دو قسمت ماتریس و فیبر ساخته شده است. این پلیمرهای تقویت شده ماتریس (رزین) با فیبر یا الیاف (Fiber) هستند.

الیاف FRP برای مقاوم سازی ساختمان های تجاری و ترمیم بتن آنها مورد استفاده قرار می گیرد. این الیاف معمولا شامل مواد زیر است:

الیاف کربن

الیاف فایبر گلاس یا شیشه ای

الیاف آرامید

الیاف بازالت

بنا به کاربرد مورد نظر شما برای این سازه، چند نوع ماتریس برای FRP وجود دارد و شامل موارد پلی استر، وینیل، اوکسی و … است. رزین و الیاف طبق نوع محصول مورد نظر شما با هم ترکیب می شوند. ماتریس و فیبر به خوبی با هم ترکیب می شوند. ماتریس این ترکیب برای الیاف، حفاظت کننده است. ماتریس موجب پیشگیری از آسیب رسیدن به الیاف در مقابل حمله های شیمیایی می شود.

این محصول دارای کاربردهای مختلفی در صنایع ساختمانی و صنایع مختلف دیگر نیز هست. البته کاربرد بیشتر FRP در مقاوم سازی سازه ها، برای ترمیم، تقویت و مقاوم سازی ساختمان های بتنی است.

ترمیم ریزش ساختمان قدیمی

برای مقاوم سازی ساختمان های تجاری از FRP استفاده می شود

 

اف آر پی با نام دیگر، کامپوزیت های پیشرفته با جنس فیبر های پلیمری تقویت شده تولید و ساخته می شود. این سازه در تمامی جهان شناخته شده و محبوب است  و به عنوان مقاوم ساز سازه ها در

مقاوم سازی ساختمان های تجاری به کار می رود.

نوعی از پلیمرهای تقویت شده که با فیبرهای کربن تولید می شوند، مقاومت زیادی نسبت به وزن خود دارند. پلیمرهای تقویت شده مورد استفاده در سازه های جدید، ساختمان های بتنی، پل و سایر سازه ها هستند.

اف آر پی با داشتن خاصیت فیزیکی مناسب، می تواند برای سایر روش های قدیمی، جایگزین مناسبی باشد. از جمله مزایای مقاوم سازی با استفاده از FRP در برابر روش های قدیمی، وزن کم، سهولت حمل و نقل، الاستیسیته بالا، راحتی شکل گیری در اندازه های دلخواه است. مقاوم سازی به کمک FRP یک روش کاربردی برای تقویت سازه های بتنی است زیرا نسبت مقاومت به وزن آن زیاد است.

استفاده از FRP در مقاوم سازی خانه ها چه مزایایی دارد

از جمله چالش های مقاوم سازی ساختمان های تجاری، مسائل مربوط به زمان اجراء، جداسازی مشترک، زمان، خوردگی و هزینه است. این چالش ها می توانند موجب افزایش وزن، کاهش فضای قابل استفاده یا هر دو مورد باشند.

روش هایی که سال ها برای تقویت منازل قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد شامل، اتصال صفحات فولادی، بالا بردن سطح بتن و استفاده از ژاکت های ملات های بتنی است.

از جمله مهمترین مزیت های استفاده از FRP، استفاده از آنها برای مقاوم سازی ساختمان های تجاری است. این روش به نحوه مقاومت خمشی، برشی یا محوری انجام می شود. این روش در مرحله نصب یا افزایش جرم و وزن سازه، تا حد زیادی بدون مشکل است.

روش استفاده از FRP در بازسازی خانه های قدیمی، یکی از به صرفه ترین انتخاب ها است.  دلیل این هزینه مناسب، آمادگی آن و نیاز نداشتن نیروهای انسانی زیاد است. از FRP می توانید در زمان سرویس دهی سازه نیز استفاده نمایید.

مهندسین ماهر جهت ترمیم ساختمان قدیمی

مهندسین ماهر جهت ترمیم ساختمان قدیمی

چگونگی استفاده از FRP در دیوارها، برای مقاوم سازی ساختمان های تجاری

 

در روش استفاده از FRP، از میله های GFRP و CFRP با قطر 8 میلی متر کمک می گیرند. آنها را در مکان های از پیش مشخص شده استفاده می کنند. لازم است که این میله ها با افق زاویه 15 درجه داشته باشند. همچنین برای نتیجه بهتر، ردیف آجرها را در ارتفاع برش می دهند. حفره های آنها به وسیله تزریق دوغاب بر پایه سیمان پر می شوند. این تزریق تا زمانی ادامه می یابد که تمام حفره ها پر شوند و حتی مقداری از ملات نیز باید بیرون بریزد.

مقاوم سازی ساختمان های تجاری به وسیله FRP، هزینه های عملیاتی و اثرات زیست محیطی را کمتر می کند. همچنین در افزایش سازگاری، دوام و انعطاف پذیری ساختمان نیز تاثیر گذار است.

 

Back to list

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *