مقام سازی

مهندسین مشاور مقاوم سازی ساختمان

 

با توجه به پیشرفت روزافزون ساختمان سازی و نیاز رو به رشد به مسکن ، شغل های زیادی پیرامون این امر ایجاد میشود تا به کیفیت هر چه بیشتر ساختمان های ساخته شده کمک کند. مقاوم سازی ساختمان ها یکی از مهم ترین اصول برای ساختمان سازی می باشد ، که این بخش با تمرکز به روی موضوعاتی نظیر بارگذاری ، بهره برداری و برطرف کردن مشکلات موجود در سازه ، به افزایش استحکام و ایمنی هر چه بیشتر سازه ها می پردازد.

مقاوم سازی سازه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مانند :

  •  مقاوم سازی به منظور کاهش و بازدارندگی اسیب های وارده ناشی از زلزله های اینده
  •  کنترل و پیدا کردن خطا ها و اشتباهات اجرایی
  •  بررسی تغییرات به وجود آمده در آیین نامه ها و استاندارد ها
  •  ارتقا و افزایش سطح عملکرد مورد انتظار از سازه های موجود

و دلایل گونان دیگر .

مقاوم سازی ساختمان

مهندسین مشاور مقاوم سازی ساختمان پادیرمانا در وهله ی اول به سراغ سازه های موجود در زلزله های گذشته می روند و با مطالعه و بررسی میزان توان و عملکرد سازه های موجود ، در صورتی که سازه عملکرد قابل قبولی در برابر زلزله نداشته باشد، مقاوم سازی در راستای بهبود عملکرد آن را  در دستور کار قرار میدهند . ابتدا سازه مورد نظر باید در زمینه مقاومت لرزه ای مورد ازمون قرار گیرد و در صورت مطمعن شدن از ضعف سازه ، اقدامات مقاوم سازی ساختمان شروع  میشوند .

در ایامی نه چندان دور آخرین راه حل برای مقاوم سازی سازه ضعیف ، تخریب و نوسازی بوده است اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی و علم بشریت روش های بسیاری به منظور بهبود عملکرد و تقویت سازه های اسیب پذیر ابداع شده است که مهم ترین نکته ی برتری روش های جدید بر روش های قدیمی ، عدم نیاز به تخریب کامل سازه مورد نظر است .

مجموعه مهندسین مشاور پادیرمانا با تسلط کامل بر موضوعات ذکر شده ، دارای خدمات گوناگونی نظیر ارزیابی انواع سازه های موجود همچون بتنی،فولادی و مصالح بنایی ، سازه های صنعتی ، سیلو ها ، تاسیسات زیرساختی ، سازه های نفت ، گاز و پتروشیمی و نیروگاها و … می باشند .

همانطور که  گفتیم یکی ار مهم ترین قسمت ها در مقاوم سازی ساختمان ها ، شامل خدمات مهندسی زلزله میشود .

خدمات مهندسی زلزله شامل دو بخش الف ) ساختمان های جدید ب ) ساختمان های موجود می باشد .

 مقام سازی ساختمان های جدید

طراحی ساختمان ها با توجه به روش های مرسوم و متداول آیین نامه ای برآورد سطوح عملکرد ایمنی جانی انجام میگیرد . یعنی به زبان ساده تر هدف از طراحی سازه آن است که در هنگام زلزله های شدید کمترین اسیب را ببیند و امنیت جانی ساکنان را به خوبی حفظ کند ، هر چند ممکن است خود سازه آسیب های فراوانی ببیند ولی ملاک حفظ امنیت جانی ساکنان می باشد . در حال حاظر بسیاری از کشور های پیشرفته و مدرن در زمینه مهندسی زلزله با بکارگیری روش های تحلیل و طراحی نوین به سطوح بالاتری از کارایی و عملکرد سازه دست یافته اند .

 ساختمان های موجود

در بخش ارزیابی اسیب پذیری ساختمان های موجود اولین گام پایش سلامت سازه ای می باشد .پایش سلامت سازه ای  با دو روش  صورت می پذیرد که ولین روش بازدید میدانی و روش دوم با استفاده از روش های مدرن و نوین صورت می پذیرد . مجموعه مهندسین مشاور پادیرما  با جمع اوری مدارک و مشاهده وضعیت سازه و بدست اوردن اطلاعات کافی از پیکربندی ساختمان ، نوع و تعداد ازمایش های لازم ، اقدام به تهیه گزارش اولیه می کنند.

 تصویب نقشه ها و ساخت و بازسازی

پس از نهایی شدن مراحل ذکر شده ، مجموعه مهندسین مشاور پادیرما مستندات را جهت بررسی و تایید به مراجع مرتبط ارجاع میدهند . تا بدین منظور مجوز ها و تاییدیه های لازم جهت اغازسازی عملیات نوسازی یا بهسازی لرزه ای پروژه یا ساختمان را دریافت کنند.

پس از تایید و در صورت تصویب مستندات و نقشه ها ، با انتخاب تیم های پیمانکاری باتجربه و معتبر ، تحت نظارت دایمی و مستقیم مهندسین طرح مراحل ساخت و ترمیم یا بازسازی بنا با توجه به نقشه های تهیه شده اغاز میشود .

تولید محتوا : کانون تبلیغاتی فرمو

 

Back to list

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *