مقالات

مدارک لازم جهت دریافت جواز ساختمان

 

در حدود سه الی چهار دهه پیش نیاز به جواز به حد امروز احساس نمی شد، زیرا شهرها کوچکتر بوده و زیبایی بافت شهری همچون امروزه مد نظر قرار نداشت. اما امروزه به علت تراکم بالای جمعیت، افزایش تعداد مهاجران به شهرهای بزرگ و همچنین کمبود جا و زمین، استفاده ی بهینه از زمین های شهری و همچنین نقشه کشی شهر بسیار اهمیت یافته است و به همین دلیل سخت گیری های بسیاری نیز برای ساختمان سازی شده است و تقریبا امروزه تمامی ساختمان ها زیر نظر مهندسان ناظر و با دریافت جواز ساخت و ساز ساخته می شوند. جواز ساختمان در واقع مجوز و یا اجازه نامه ای است که از طرف شهرداری و یا دیگر مراجع مرتبط و ذی صلاح به شما داده می شود تا بتوانید بنا و ساختمانی از نوع مسکونی، تجاری، اداری و حتی سوله های ورزشی و…را در مکانی احداث نمایید. در این مقاله مدارک لازم جهت دریافت جواز ساختمان را بررسی می نماییم.

مدارک لازم جهت دریافت جواز ساختمان                                  

برای دریافت جواز چندین مدرک وجود دارد که در اینجا به معرفی آن ها می پردازیم.

  • مدارک شناسایی مالک زمین
  • مدارک مالکیت: مدارک مالکیت زمین نیز شامل سند شش دانگ زمین، مدارک مربوط به عدم وجود خلافی و… را شامل می شود.
  • اصل و همچنین کپی از روی فیش نوسازی
  • اصل و فتوکپی صورت مجلس تفکیکی برای املاکی که دارای سندهای آپارتمانی می باشند.
  • اصل و کپی از روی گواهی انحصار وراثت (در صورتی که مالک اصلی فوت کرده باشند)
  • اصل و کپی از روی ماده های قوانین 6 و 8 شهری
  • Gis map : نقشه ی GIS یا جی آی اس در واقع نقشه ای است که مکان دقیق و همچنین ویژگی های زمین شناختی از ملک را نشان می دهد و در تعیین موقعیت و همچنین کمک به مهندسان ناظر بسیار مفید است.

و در نهایت فیش های آب و برق و گاز و تلفن.

در برخی از موارد به علت بزرگ بودن پروژه، تنها یک مالک در کار دخیل نیست بلکه چندین نفر همزمان با هم و به صورت سهامداری دارای حق مالکیت هستند. در چنین مواردی همکاری و بستن قرارداد با یک وکیل کفایت می کند و طی انجام مراحل متفاوت دیگر نیازی به حضور مالکین نیست، بلکه حضور وکیل کفایت می کند؛ که در این صورت شناسنامه و مدارک شناسایی وکیل نیز مورد نیاز است.

تولید محتوا : کانون تبلیغاتی فرمو

 

Back to list

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *